Ezekre a hormonokra figyelj, hogy sokáig életteli maradj

A középkorúaknál számos olyan hormonális változás indul meg, amik hozzájárulnak az öregedés jeleinek kialakulásához. Azonban, ha figyelmet fordítasz néhány hormonra, akkor természetes módszerekkel lassítani lehet ezeket a folyamatokat!

Növekedési hormon (GH)

Amennyiben megfelelő mennyiségben van jelen a szervezetben, akkor segíti a növekedést, fejlődést, és akadályozza a zsírfelesleg kialakulását. Önálló hatású hormon, a csontvégek porcos részeire hat.
A legjobb természetes módszerek a növekedési hormon optimális szintjének megőrzéséhez a megfelelő minőségű, és mennyiségű alvás,a rendszeres testedzés, vagy aktivitás, és az egészséges táplálkozás. A zöldségfélék, zöldbab, a marhahús, a málna, az ananász, a joghurtok fogyasztása is fokozzák a növekedési hormon termelődését. A D-vitamin bevitelre is oda kell figyelni (1500-2000 NE/nap), mert a hiánya közvetlen kapcsolatba hozható az alacsony növekedési hormon szinttel.

Kortizol

Avagy stresszhormon, akkor termelődik a szervezetben ha sokat stresszelünk. Ha huzamosabb ideig vagyunk feszültek, idegesek, akkor a kortizol többletnek sejtkárosító hatása van, magas vérnyomást eredményez, ami pedig szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet. A tartósan magas kortizol-szint a szervezetben a kelleténél korábbi elhalálozást okozhat.

A legalapvetőbb tevékenység, amely segít csökkenteni a magas stresszhormon szintet: a mozgás. Jót tesz még a B-vitaminban gazdag ételek fogyasztása, mint a teljes kiőrlésű gabonafélék (B1), sajtok-tejtermékek (B2, B5), olajos magvak (B3), tojás (B5), csirkehús-pulykahús-banán (B6), máj (B1, B6, B12), sárgarépa (B13). Szükség esetén B-vitaminos táplálékkiegészítők szedésével is megoldható, mitöbb a B9-vitamint (folsav) csak ilyen formában lehet megfelelő mennyiségben bevinni.

Tesztoszteron

A legfontosabb férfi nemi hormon. Szükség van rá például a haj, a szőrzet kialakulásához, természetesen a nőknek sokkal kisebb dózisban, mint a férfiaknak. Az alacsony tesztoszteronszint főleg a férfiaknak okoz olyan problémákat, mint a hajhullás, a kopaszodás, a kimerültség, az izomvesztés-testzsír növekedés, és a libidócsökkenést.
Sok fehérje fogyasztásával, és az optimális mennyiségű D-vitamin bevitelével (1500-2000 NE/nap), avokádó, káposzta, gránátalma, és fokhagyma fogyasztással tarthatjuk egyensúlyban a szintjét. Serkenteni pedig például edzéssel, vagy húsok, tojás, tonhal, brokkoli, karfiol, és kelbimbó fogyasztással lehet. A rendszeres szeretkezés is jó megoldás, mert a tesztoszteron a férfiaknál a herékben termelődik, és az ejakuláció során újraképződik.

Progeszteron (sárgatesthormon)

A szexuálisan aktív szakaszban lévő nők petefészkében termelődik. Kiegyensúlyozatlan progeszteron szint kimerültséghez, energiahiányhoz, állandó álmossághoz vezet.
Az E-vitamin a progeszteron termelődéséhez kiemelten fontos (napi 110 mg). A serkentéshez érdemes édes burgonyát, szójatejet, dúsított gabonaféléket, tejtermékeket, és tojás sárgáját fogyasztani.

Ösztrogén

Jelentősen nagyobb mennyiségben termelődik a termékeny életkorban, mind a férfiak, mind a nők esetében.
Az ösztrogénszintet segítenek egészséges egyensúlyban tartani az olyan növényi eredetű táplálékok, mint a diófélék, a különféle magvak, a lencse, a bogyós gyümölcsök, az avokádó, továbbá az olívaolaj fogyasztása is. Ezek fitoösztrogénben gazdag ételek az ösztrogén hatását közvetítő receptorokhoz kötődnek és azokon ösztrogénszerű, ám annál kisebb hatást fejtenek ki, emiatt egyenletes hormon hatást biztosítanak a szervezetben. A túl magas ösztrogén szint migrént, és reprodukciós problémákat okozhat, a túl alacsony szint pedig csökkenti a bőr rugalmasságát, és a csontok szilárdságát.

Forrás: Medibon.hu

Wavita.hu a Walmark webáruháza
Hirdetés

Nézd meg ezt is

Egészségvédő szokások, melyekkel optimalizálhatod az immunvédelmed

Az egészséges életmód szakértői szerint az immunrendszer erősítése holisztikus megközelítést igényel. Ahogy egy diéta sem …

Vélemény, hozzászólás?