Gyakori probléma a vashiány, és a vashiányos vérszegénység, ráadásul sokszor nagyon kellemetlen, és zavaró tüneteket okoz. Enyhébb esetben elég az étrendre odafigyelni, súlyosabb mértékű vashiány esetén szükséges a gyógyszeres pótlás. Dr. Fehér Ágnes, a Trombózis-és Hematológiai Központ belgyógyásza ismerteti a tudnivalókat.
Olvass tovább »A vérképzés serkentésének 6 módja
A vérünk feladata az oxigén, a szén-dioxid, a tápanyagok, a víz, az oldott anyagcseretermékek szállítása, és fontos szerepe van az immunreakcióknál, a hormonok szállításában, továbbá a testhőmérséklet-szabályozásban. A vörösvértestjeink felelősek az oxigén szállításért, hiányukat vérszegénységnek, anémiának nevezzük. A hiány kialakulhat nagyobb vérveszteség következtében, örökletesen, betegség hatására, helytelen étkezési szokások miatt, stb. Amennyiben nincs elég vörösvértestünk bágyadtnak, erőtlennek érezhetjük magunkat, szédülést, fejfájást, légszomjat is tapasztalhatunk. Hosszútávon súlyos károkat okoz a szívnek, az agynak, életveszélyt okozhat. Az anémia elkerülésére az alábbi dolgokat tehetjük:
Olvass tovább »Vashiányra utaló különös tünetek
A vashiány tipikus tünete a fáradtság, az energiahiány, a csökkent állóképesség, súlyosabb esetben pedig a kóros vérszegénység, az anémia. Az ismert ismertetőjelein kívül vannak igen különös tünetei is, amikkel jó tisztában lenni.
Olvass tovább »A vaspótlás 4 lépcsőfoka
Sokszor hosszú idő telik el mire a vashiány diagnosztizálásra, majd kezelésre kerül, mert az érintett eleinte rendszerint másnak tudja be a tüneteit. Ugyanakkor, ha a hiány nem kerül még időben kezelésre, úgy egyre fokozottá válik, és egyre komolyabb kezelést igényel.
Olvass tovább »A vashiány veszélyei
Az emberiség egyharmada szenved vashiánytól, ami ha tartósan áll fenn, vérszegénységet okozhat. A vas létfontosságú a szervezet működéséhez, mert fontos szerepe van az idegrendszeri folyamatokban, szív- és vázizomzat oxigén ellátásában, DNS-szintézisben, az agyfejlődésben, sejtszintű energiatermelő folyamatokban, enzim- és immunrendszerünk működésében, továbbá alapvető építőköve a vérben található hemoglobinnak, ami az oxigént szállítja a sejtekhez.
Olvass tovább »Mi betegíti meg gyermekeinket?
Mik a leggyakoribb gyerekbetegségek hazánkban, mi okozza ezeket és mire kellene a szülőknek jobban figyelniük? – Ezeket gyűjtötte most össze a K&H gyógyvarázs a Betegek Világnapja alkalmából. Újszülött kori megbetegedések, mentális problémák, viselkedési zavarok, táplálkozási hiánybetegségek, bőrbetegségek, balesetek és fertőző betegségek – ezek mind felkerültek a gyerekbetegségek hazai toplistájára a …
Olvass tovább »