Egy fejezet egy nap, azaz az olvasás megnöveli az élettartamot
Az összefüggésre a Yale Egyetem Közegészségügy szakának három tudósa, Becca Levy , Avni Bavishi, és Martin Slade jött rá, több mint 10 éven át tartó munka eredményeképpen.
Kutatásuk során 3635 ötven év fölötti személy olvasási szokásait elemezték. Három csoportba sorolták őket:
- Heti 3,5 óránál többet olvasók (Napi félórányi).
- 3,5 óránál kevesebbet olvasók.
- Egyáltalán nem olvasók.
Többek között figyelembe vették még a nemet, és az iskolai végzettséget is. 12 évnyi vizsgálat alatt arra jutottak, hogy azok, akik heti 3,5 óránál többet olvasnak 23% -kal kevesebb valószínűséggel halnak meg idejekorán, azok akik 3,5 óránál kevesebbet, ám azért olvasnak, 17% -kal.
Az eredmény összegezve: az olvasás átlagosan 23 hónappal nyújtotta meg az élettartamot.
Olyan összefüggés is kiderült, hogy egyenes arányosság van a több olvasási idő, és a hosszabb élet között, ám már a napi félóra olvasás is számottevően megnyújtja az élettartamot.
A tanulmányban külön kiemelik, mert különösen fontos, hogy az eredmények könyvekre, és nem folyóiratokra, vagy egyéb rövidebb írásokra vonatkoznak. „Azt találtuk, hogy a könyvek olvasása nagyobb hasznot jelentett az újságok, és magazinok olvasásától. A könyvek (hosszabb írások) iránti elköteleződésnek a hatása olyan kognitív előnyökkel járhat, amely megnövelheti az élet hosszát.” – nyilatkozta Bavishi.
Két ilyen jelentős agyi kognitív folyamatról van szó, ami segíthet megnyújtani az élettartamot:
- Az egyik a mély, értő olvasás gyakorlása, mely során elmerülünk egy könyv világában, megismerjük a részleteket, összefüggésekre jövünk rá, kérdések merülnek fel, kivetülnek a világunkra.
- A másik pedig a könyveknek az a képessége, hogy fejlesztik az érzelmi intelligenciát, az empátiát, a szociális érzékelést. Ezek az agyi folyamatok pedig segíthetik az életben maradást.
A kutatók a jövőben tervezik, hogy pontosabban megvizsgálják azt is, hogy például vannak-e a műfajok között hatásosabbak, illetve hogy az e-könyveknek, és az audiokönyveknek is van-e ilyen hatásuk.
Forrás: Guardian, Social Science & Medicine, 444.hu