2016. május 8-13-ig ismét Erdélyben vizsgálnak a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) önkéntes orvosai. A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat önkéntes orvos-csoportjának tagjai évente kétszer utaznak a romániai Hargita megyébe, ahol a megyei kórházban, iskolákban, óvodákban és egyéb gyermekintézményekben szűrik, vizsgálják és gyógykezelik a rászoruló gyermekeket. Az intézményeket gyógyszerekkel, gyógyászati segédeszközökkel, illetve szakmai továbbképzéssel is segítik.
2015-ben a szervezet önkéntesei a két út során több mint 10 000 vizsgálatot végeztek, a szűrővizsgálatok eredményeképp 40 gyermek magyarországi műtétjére és gyógykezelésére került sor, és 54 gyermek jutott ingyenesen szemüveghez. Az NGYSZ gyermek-neurológusa ezen túlmenően folyamatosan támogatja munkájával a szervezet által felújított csíkszentmártoni Korai Fejlesztő Központot.
A korábbi évekhez hasonlóan a Gyermekmentő mozgó fogászati busza is csatlakozik az úthoz, melyben szűrik, illetve szükség esetén kezelik a gyerekek fogait.
A mobil rendelőben dolgozó fogorvosok tavaly összesen 7000 iskolás és óvodás gyermek fogait vizsgálták meg. Ebből Erdélyben 270 fogászati kezelést és csaknem 2500 szűrést és szaktanácsadást végeztek. A magyarországi szegényebb településekhez hasonlóan sajnos a határon túli elmaradottabb régiókban élő gyermekek fogazata is elkeserítően rossz állapotban volt.
Bár Erdélyben fejlődést és látható eredményeket tapasztaltak – ami a több éve tartó, évente kétszeri szűrésnek és kezelésnek is köszönhető –, a helytelen étkezési szokások – pl. cukros üdítők fogyasztása – és a helytelen szájápolás miatt még mindig sok gyermeknek szuvasodik a foga.
A fogorvosok így különösen nagy hangsúlyt fektettek a megelőzésre, a fogvédelemre és a helyes fogmosási technikák bemutatására.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat nőgyógyászati szűrőkamionja is csatlakozik az egyhetes körúthoz.
A mobil rendelőben dolgozó orvosok szűréseket, vizsgálatokat végeznek és tanácsadást tartanak. 2015-ben több mint 700 nőgyógyászati szűrést végeztek. Az októberi vizsgálatoknál 2 esetben derült fény súlyos elváltozásra/betegségre, ahol azonnali műtéti beavatkozásra volt szükség, 8 esetben gyógykezelésre, esetlegesen műtéti beavatkozásra, 31 esetben gyógyszeres terápiára volt szükség. A műtéteket, gyógykezeléseket a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi kollégák végzik el, akikkel a szervezet jó szakmai kapcsolatot ápol. Mindez mutatja, milyen fontos a megelőzés, a rendszeres szűrővizsgálatok.