Ahány ember, annyi koffeintűrőképesség, na de vannak jelek, amik kifejezetten óvá inthetnek a további kávé elfogyasztásától. Cikkünkben megmutatjuk, melyek ezek.
Mivel a kávén kívül számos más élelmiszer (tea, csokoládé, energiaital, vitaminital) vagy akár fájdalomcsillapító is tartalmazhat koffeint, ezért könnyű akár túlzásba vinni is a fogyasztását. Ha átlépjük azt a bizonyos határt, változatos panaszokkal találhatjuk magunkat szembe. Amellett, hogy mértékkel fogyasztva hangulatjavító és anyagcserefokozó hatással bír, és fokozza a fizikai és mentális teljesítményt, a túlfogyasztása nem kívánt tünetekhez vezet.
Sokan kezdjük kávéval a napot, és sokan szeretjük koffeinnel kísérni az ebédet is, sőt az uzsonnát is, de mindig marad bennünk kétség, mennyi az elfogadható szint a szervezetünk számára. Egy egészséges felnőtt napi megengedhető koffein-adagját 400 milligrammban maximalizálja a Mayo Clinic, ami maximum napi négy csésze főzött kávé elfogyasztását jelenti. Ugyanakkor a főzött kávén túl nem árt tisztában lenni az egyéb koffeinforrásokkal sem, nehogy túllépjük a még egészséges adagot ebből a serkentőszerből. Érdemes áttanulmányozni azoknak az egyéb italoknak a címkéjét, amiket még fogyasztunk a nap során.
Jó tudni, hogy a személyre szabott, vagyis a szervezet számára még megfelelő mennyiségű koffein adagját a genetikai adottságok is befolyásolhatják, ahogy a megszokás, a szervezet hozzászoktatása is. Ugyanakkor bizonyos jelekre érdemes figyelnünk, mert ezek a túlzásba vitte koffeinfogyasztásra és annak következményeire hívhatják fel a figyelmünket.
Jelek, amik arra figyelmeztetnek, hogy túlléptük a határt
Mentális tünetek
Azáltal, hogy a koffein gátat szab az adenozin nevű, alvásra felkészítő neurotranszmitternek, éberséget okoz. Azontúl, hogy nem segíti az alvást, a koffein túlzásba vitele idegessé, izgatottá teszi a szervezetet. Emellett a koffein a kortizol, vagyis a stresszhormon szintjét is megemelheti.
Szíves tünetek
Átmenetileg ugyan, de a koffein a vérnyomás jelentős megemelkedését is okozhatja, különösen azok esetében, akik ritkán élnek vele. Azok esetében, akik magas vérnyomással küzdenek, mindenképpen javasolt a koffeinbevitel minimalizálása, és erről kezelőorvossal is érdemes esetükben konzultálni. A koffein szaporább szívverést is okozhat.
Fáradtsági tünetek
A koffeint általában azért fogyasztjuk, hogy ébren tartson minket fizikailag, szellemileg, ugyanakkor jó tudni, hogy ez a hatása fordítva is megvalósulhat. A túlzásba vitt koffeinfogyasztás ugyanis ellehetetlenítheti a pihentető éjszakai alvást, lerövidítheti az alvásidőt, ugyanakkor megnövelheti az alalváshoz szükséges időtartamot. Mindez a nap folyamán fáradtságban csúcsosodhat ki.
Megváltoztathatja a vizelési szokásokat
A magas koffeinbevitel fokozza a vizeletürítési igényt, mivel a kávéban található vegyület serkentően hat a húgyhólyag működésére. A tartósan sok koffein fogyasztása könnyebben végződik inkontinenciában a kutatások szerint.
Zavar az emésztésben
Sokan a kávétól várják a reggeli bélmozgás beindulását, amit a feketében található, székletlazító hatású, gasztrin nevű hormon felszabadulásának tulajdonítanak. Ez a hormon felgyorsítja a vastagbél aktivitását. Ezért a túl magas koffeinfogyasztás hasmenéshez is vezethet.
Mindezek tükrében valóban érdemes mértékkel fogyasztani a nap során a koffeintartalmú italokat.
Forrás: Femina