Az alacsony vérnyomás nem feltétlenül utal szervi problémára, de ennek kivizsgálását mindenképpen orvosra kell bízni. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportkardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint az esetek többségében alkati adottságról van szó, de a vizsgálatok azért szükségesek, mert többek közt szívelégtelenség, pajzsmirigy alulműködés és gyógyszer mellékhatás is okozhat alacsony vérnyomást.
Csak vérnyomásméréssel nem lehet diagnosztizálni
Amennyiben valaki úgy érzi alacsony a vérnyomása, és orvoshoz furdul vele, sokan gondolják tévesen azt, hogy a diagnosztizálás csak vérnyomásmérés, és kész.
dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportkardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta az alacsony vérnyomás vizsgálatáról:
“Elsősorban alapos kikérdezéssel kell felderítenünk, milyen alapbetegségek vannak jelen, milyen gyógyszerek szed a páciens, vannak-e tünetek. Sokszor már ezek alapján is lehet következtetni az alacsony vérnyomás okára. De ettől függetlenül vannak olyan vizsgálatok, amelyeket el kell végezni. A laborvizsgálatok és az EKG mellett érdemes úgy is ellenőrizni a vérnyomást és a pulzust, hogy pár percig fekszik beteg, majd feláll, és pár percig pihen. Ha ugyanis a gyors felálláskor szédülés jelentkezik és hirtelen leesik a vérnyomás, akkor úgynevezett poszturális hipertenzióról, vagyis testhelyzet-függő alacsony vérnyomásról van szó. Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy szívultrahangra vagy 24 órás vérnyomásmérésre is szükség van, hiszen így láthatjuk, hogy a nap során hogyan reagál a vérnyomás az egyes tevékenységekre.”
Vérnyomásesés vagy alacsony vérnyomás?
A hirtelen, és nagymértékű vérnyomásesést kiválthatja erős vérzés, a nagyon alacsony vagy nagyon magas testhőmérséklet, súlyos kiszáradás, alkohol, gyógyszerek, súlyos allergiás reakció (anafilaxiás sokk), a vérmérgezés, és egyes szívbetegségek. Ezek mind életveszélyes állapotot okozhatnak, ezért ezekben az esetekben rögtön mentőt kell hívni!
A tartósan alacsony vérnyomás szerencsére nem feltétlenül ilyen veszélyes, például olyan állapotok, betegségek okozhatják, mint a várandósság, hormonális betegségek (pajzsmirigy alulműködés, cukorbetegség,…), szívelégtelenség, szívritmuszavar, májbetegségek, bizonyos magas vérnyomásra, depresszióra, Parkinson-kórra szedett gyógyszerek.
Az alacsony vérnyomás kezelése
Az alacsony vérnyomást főleg életmódbeli változásokkal lehet normalizálni. Nézzünk tanácsokat hozzá:
- Bátrabban lehet sózni, ám többször kisebb adagokat érdemes enni.
- Sok folyadékot kell inni, viszont csökkenteni az alkohol bevitelt.
- Új gyógyszerek használata előtt jelezni kell a kezelőorvosnak, hogy alacsony vérnyomás áll fenn, mert ennek a tükrében kell figyelembe venni a mellékhatásokat.
- Ajánlott a rendszeres mozgás, mert serkenti a vér áramlását.
- Óvatosan, lassabban ajánlott mindig felállni, előtte pedig érdemes átmozgatni a lábakat, bokákat.
- Nem szabad nagy súlyokat emelgetni, és általában tartózkodni kell az erőlködéstől.
- A napon való tartós álldogálás, és a meleg vízben üldögélés sem ajánlott.
- Orvossal egyeztetve lehet kompressziós zoknit, vagy harisnyát hordani, mert ezek csökkentik az lábszárakban keringő vér mennyiségét, emiatt az máshová áramolhat.
Bizonyos esetekben, súlyos tünetek esetén az orvos elrendelhet gyógyszeres kezelést is, aminek a konkrét célja a vérnyomás növelése.
Forrás: KardioKözpont