Vannak olyan módszerek, melyekkel szépen gyarapíthatjuk az éveink számát. A testmozgás, az étrend, az életmódbeli tényezők fontosabb szerepet kaphatnak a „szépen öregedés” folyamatában, mint a genetika. Ez a 7 tanács, amit cikkünkben olvashatsz segíthet benne.
Olvass tovább »10-ből 2 már demenciára figyelmeztet
A gondolkodás és a memória romlását, a fokozatos elbutulást jelenti a demencia szakkifejezés. Dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa olyan korai jelekre hívja fel a figyelmet, amiket már ajánlott kivizsgáltatni, és utána el kell kezdeni a gyógyszeres kezelést.
Olvass tovább »Vaszkuláris demencia vagy Alzheimer-kór?
Az éreredetű, avagy vaszkuláris demenciáról akkor beszélünk, amikor a szellemi leépülés tüneteit az agyi vérellátás bármilyen okból (érelzáródás, érszűkület) bekövetkező zavara okozza.
Olvass tovább »40 felett még fontosabb: Ne fogadkozz, csökkentsd a demencia kockázatát!
A szokásos újévi fogadalmak között van olyan, amivel a demencia kialakulásának esélyeit is csökkenthetjük, elég, ha csak a több testedzésre vagy az alkoholfogyasztás kerülésére gondolunk. Negyven éves kor felett sajnos nem árt beterveznünk a mindennapjainkba olyan szokásokat, amikkel csökkenthető a kór kialakulásának kockázata. Bizonyos tényezőkön nem tudunk változtatni, ilyen az életkor és a demenciára kárhoztató genetikai hajlam, ugyanakkor van néhány lépés, amit megtehetünk a rizikó csökkentése érdekében. Tippjeink segítenek csökkenteni a demencia kialakulásának esélyét.
Olvass tovább »5 Alzheimer-kór kockázat növelő tényező
Az Alzheimer-kór komplex betegség sok megválaszolatlan kérdéssel. Az eddigi kutatások alapján a biztos rizikófaktorai közé tartoznak a listán található tényezők, és ezek kombinációi.
Olvass tovább »9 mód arra, hogy nagyobb eséllyel kerüld el a demenciát
A demenciás esetek mintegy harmadát ki lehetne küszöbölni, ha életünk során jobban odafigyelnénk a mentális egészségünkre. Ezt állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport vizsgálata. Az eredményeket a Lancet tudományos egészségügyi oldalon publikálták, és az Alzheimer Szövetség londoni konferenciáján mutatták be. A téma rendkívül fontos, mert rohamosan nő világszerte a megbetegedések száma. …
Olvass tovább »5 döbbenetes agykárosító szokás
A cikkünkben felsorolt szokások elsőre nem tűnnek megdöbbentőnek, mert köztudott, hogy ezek ártalmasak lehetnek az egészségre. A megdöbbentő bennük elsősorban az, hogy az agyat is károsíthatják.
Olvass tovább »A túlzott kávéfogyasztás agykárosító
Az agytérfogat csökkenésével és az időskori elbutulás (demencia) kockázatának növekedésével hozta összefüggésbe a túlzott kávéfogyasztást a témában készített eddigi legnagyobb tanulmány.
Olvass tovább »3 tipp, hogy eltűnjön a hasi zsír
Ha a kalóriaszámlálás, amivel a családodat, a párodat és a barátaidat is az őrületbe kergeted, nem jön be, és a többi súlycsökkentő trükk sem működik a makacs hasi zsír ellen… Itt az ideje, hogy megismerd azt a három élelmiszert, melyek rendszeres testmozgás mellett segítenek lefaragni a nem kívánatos párnácskát a …
Olvass tovább »Alzheimer, a rettegett időskori kór (IV.)
Az Alzheimer-kór esetében, mivel a betegen túl a hozzátartozóikat is hosszú távon érinti, elengedhetetlen, hogy a kórral összefüggő ismeretek keretében ne térjünk ki az ápolással, gondozással, a betegekkel való bánásmóddal összefüggő kérdésekre. Sorozatunk záró cikkében, a témából adódóan, elsősorban az ápoló családtagokhoz szólunk.
Olvass tovább »Alzheimer, a rettegett időskori kór (III.)
Vajon hol tartanak, és milyen irányokba folynak az Alzheimer-kórral összefüggő kutatások? Milyen kezelésekkel lehetséges ma a betegség különböző fázisaiban a betegek testi-lelki terhein enyhíteni? A kórral foglalkozó sorozatunk harmadik részében ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
Olvass tovább »Alzheimer, a rettegett időskori kór (II.)
Az Alzheimer-kórról szóló cikksorozatunk első részében a betegség kialakulásának okaival és tüneteivel foglalkoztunk. Sorozatunk második részében arra igyekszünk választ adni, hogy a kór megjelenésének okait még ma is kutatva, vajon van-e mód a megelőzésére.
Olvass tovább »Alzheimer, a rettegett időskori kór (I.)
Az időskor küszöbén állókban aggodalmat ébreszt a szinte már mindennapos feledékenység, ijesztők számukra az el-el kalandozó, és eredeti medrükbe nehezen visszataláló gondolatok. Félve, hangosan ki nem mondva kérdezik maguktól, ugye ez még nem az Alzheimer?
Olvass tovább »A szellemi leépülés hátráltatható
Az értelmi hanyatlás első jeleinek megjelenése után már nincs megállás, csak egyre rosszabb lesz. Vagy mégsem?
Olvass tovább »Iskolázottság vs. demencia
Egy nemrég közétett tanulmány alapján csökkent az időskorú demensek száma. Erre a jelenségre kerestek magyarázatot.
Olvass tovább »Viagrával az Alzheimer ellen
A Viagra agyi hatásait vizsgálták clevelandi kutatók. A tesztek során fény derült arra, hogy a potencianövelő pirula olyan proteint vesz célba a szervezetben, ami az Alzheimer kialakulásában is közreműködik – derült ki az MTI közleményéből.
Olvass tovább »Alzheimer áttörés? Új kutatás, reménykeltő eredmények
Egy brit, és német tudósok részvételével történő kutatásban, mind az antitest alapú kezelés, mind a fehérje alapú oltás enyhítette az Alzheimer-kór tüneteit, egyelőre állatkísérletekben.
Olvass tovább »Forradalmi terápia a demencia legyőzésére
Egy nemzetközi kutatócsoport alacsony intenzitású ultrahanggal ért el sikert a kognitív képességek helyreállításában, ez áttörést hozhat például az Alzheimer-kór nem invazív kezelésében.
Olvass tovább »Figyelem: Alzheimert jelezhetnek a viselkedésbeli változások!
Nekünk embereknek az egyik legfontosabb, hogy az eszünket, illetve a személyiségünket hibátlanul megőrizzük, ezért annyira ijesztő az olyan mentális betegség esélye, mint amilyen az Alzheimer-kór. Egy friss kanadai tanulmány szerint ennek a súlyos betegségnek a korai jelei a szokásostól eltérő viselkedésbeli, és személyiségbeli változások. A legfrissebb adatok alapján 7 másodpercenként (!) …
Olvass tovább »Demencia: Már minden 40. magyar ember szenved benne
Egyre súlyosabb probléma hazánkban a demencia – számol be róla múltheti közleményében a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társasága. A beszámolót a Nemzetközi Alzheimer Konferencia után adták ki. Magyarországon a társadalom folyamatosan öregszik – 2007 óta több 60 év feletti van, mint 20 éves vagy 20 év alatti, azaz minden ötödik magyar …
Olvass tovább »Gyógyítható lesz az Alzheimer-kór a gyapotvirággal?
A Kínai Tudományos Akadémia intézetének tudósai egy 2003-ban kezdődő vizsgálat eredményeként a gyapotvirág egyik vegyületcsoportjának olyan gyógyhatásaira figyeltek fel, amellyel akár gyógyítható lesz a címben említett komoly betegség. Az Alzheimer-kór, vagyis az időskori demencia az agyszövetek elsorvadásának eredménye. A betegség legjellemzőbb tünete az egyre fokozódó memóriazavar, amely akár odáig fajulhat, …
Olvass tovább »2050-re eltűnik belőlünk az értelem
A kedden közzétett Alzheimer-világjelentés előrejelzései szerint, akár 132 millióra nőhet a világon a demenciával küzdők száma, vagyis háromszorosa lehet a mostaninak. Napjainkban közel 47 millióan kénytelenek szembenézni a demenciával, az emlékezetvesztéssel és szellemi képességeik hanyatlásával, míg 2009-ben körülbelül 35 millióan éltek így. A jelenlegi 47 millió beteg 50%-a az Alzheimer-kórban …
Olvass tovább »Agyra megy a játék!
Egyre több figyelem és pénz irányul az agyunk kutatására mind Európában, mind pedig az USA-ban. Ezt a tényt elsősorban az teszi indokolttá, miszerint a nyugati társadalmak fokozatosan elöregednek, és az ezzel járó szellemi hanyatlás kezelése, valamennyi betegség kezelésénél több erőforrást igényelhet majd. 2010-es felmérések szerint, melyek az Európai Agytanácstól származnak, …
Olvass tovább »