A táplálkozás a szívünk egészségének megőrzése szempontjából is roppant fontos. Vannak olyan élelmiszerek amelyek szívünknek különösen előnyös, kedves tulajdonságokkal bírnak. Lássuk!
Olvass tovább »Ekkor van szükség terheléses szív ultrahang vizsgálatra
Számos olyan szív-érrendszeri állapot létezik, ami csak terhelés során okoz tüneteket, ilyen például a szívkoszorúér betegség (amikor a koszorúerek elmeszesednek) okozta mellkasi fájdalom, és a nehézlégzés. Ezekben az esetekben hiába végeznek nyugalmi EKG-t, vagy szívultrahangot, nem diagnosztizálható a probléma, viszont például egy kerékpár tekerése okozta fizikai terhelés közben vizsgálva a szívet, kiválóan megállapítható a kórkép.
Olvass tovább »Folyadékbevitel vs. szívproblémák
A szervezet megfelelő mennyiségű és minőségű hidratálása egész életen át csökkentheti a szívelégtelenség, és a balkamra-hipertrófia kialakulásának kockázatát az amerikai Nemzeti Szív, Tüdő és Vér Intézet tudósai szerint, akik az Európai Kardiológiai Társaság ez évi kongresszusán hozzák nyilvánosságra az eredményeiket.
Olvass tovább »Elkerülhető-e a szívinfarktus?
Bevallottan sokan félünk egy, a szívünket érő hirtelen „támadástól”. Nem felesleges az aggodalom, hiszen hazánkban 20.000 feletti az évenkénti infarktusok száma. Ám ha időben felfigyelünk a testünk motorjának meghibásodását jelző tünetekre, megelőzhető a nagyobb baj.
Olvass tovább »Fáradtság is jelezheti a csendes szívinfarktust
A csendes szívinfarktus az, amikor az esemény tünetek nélkül, vagyis az érintett számára nem érzékelhető tünetekkel zajlik le. Adódik a kérdés: ha egyszer már lezajlott, és nem okozott problémát, miért kell vele foglalkozni? Mert kezelés nélkül a későbbiekben nagyon megnöveli a szívprobléma miatti elhalálozás esélyét. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta tájékoztat a fontosabb tudnivalókról.
Olvass tovább »Mellkasi fájdalom: szívinfarktus vagy angina pectoris?
Egy kevésbé markáns tünet, egy fokozatosan jelentkező fájdalom elbizonytalaníthat bárkit, hogy szüksége van-e az azonnali orvosi ellátásra vagy sem. Most a szívinfarktus és az angina pectoris tüneteinek változatosságaira, és különbségeire hívjuk fel a figyelmet.
Olvass tovább »Zsibbadó kar – szívprobléma okozza?
Sokféle okból zsibbadhat, fájhat a karunk. Általában a nyaki gerinc problémái okozzák ezt a kellemetlen tünetet, ám előidézhetik ezt olyan szívproblémák is, mint a szívritmuszavar, a szívelégtelenség, a szívmegnagyobbodás. Mik okozhatják, mikor kell kardiológushoz fordulni vele?
Olvass tovább »Szívbetegséget kockáztatsz? Mutatjuk az erre utaló laboreredményeket
A vérben szinte mindennek nyoma van, éppen ezért egy laboreredmény képes jelezni a kezdődő szívbetegséget, különösen a cikkünkben bemutatott 4 érték kapcsán érdemes odafigyelni. Akár már a súlyosabb, nehezebben kezelhető szimptómák megjelenése előtt képes jelezni a véred a kezdődő szívbetegség kockázatait. Hazánkban a leggyakoribb egészségügyi problémák közé tartoznak a szív- és érrendszeri megbetegedések, és világszinten is vezetik a halálozási okokat. Minél korábbi kiszűrésük életmentő lehet. Rendszeres szűrővizsgálatok révén akár a szívelégtelenség és a szívinfarktus is megelőzhető.
Olvass tovább »Mellkasi fájdalom: mikor ijedj meg, és mikor ne
Sokan ijednek meg, és asszociálnak rögtön szívinfarktusra a mellkasi fájdalomtól, azonban az esetek többségében nem a szív váltja ki. De mikor okozza a szív, és mikor kell mindenképpen kivizsgáltatni?
Olvass tovább »Vérnyomáscsökkentő házi kedvencek
A szorongás, az idegesség, a stressz olyan hormonális változást indít be a szervezetben, ami szűkíti az ereket, gyorsítja a szívverést, ez pedig a vérnyomás megemelkedéséhez vezet. A magas vérnyomás olyan tüneteket is okozhat, mint az orrvérzés, a rossz közérzet, a látás- és beszédzavar, fejfájás, DE tünetmentesen is előfordulhat akár a 200-as felső érték is! A tartós, és gyakori stresszhelyzet magas vérnyomás-betegséghez vezethet, ami hosszú távon súlyos szív- és érrendszeri problémákat okoz.
Olvass tovább »Tévhitek a szív- és érrendszeri betegségekről
Hazánkban a szív- és érrendszeri betegségek következtében halnak meg a legtöbben, ezért fontos ismerni a rizikófaktorait, tüneteit, kiszűrését, kezelési lehetőségeit. Nehogy valaki tévesen érezze magát biztonságban, összegyűjtöttük a leggyakoribb tévedéseket az említett kór kapcsán.
Olvass tovább »Érdekességek az emberi szívről
A szív nem más, mint a vérkeringésünk központjában található izmos aortapumpa, ami percenként 60-80-szor húzódik össze, így tartva fenn a vérkeringésünket. Folyamatos munkája biztosítja testünk valamennyi pontjának a vérellátását. Amennyire tényszerűek ezek a sorok, annyi romantikus kép tartozik a szívhez, ami a szerelmes álmodozásokkal ellentétben valójában értünk dobog. Összegyűjtöttünk számodra …
Olvass tovább »Ezt a 11 szív- érrendszeri tünetet komolyan kell venni
Nem minden kardiológiai problémának, eseménynek van markáns tünete, és ezen tünetek jó része nem is feltétlenül a szív környékére koncentrálódik, ahogyan azt sokan gondolják. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa segít eligazodni benne, hogy milyen tünetekre kell figyelni, milyeneket kell kivizsgáltatni, melyeknél kell már mentőt kell hívni.
Olvass tovább »Szívizomgyulladás: bárkinél előfordulhat
Jellemzően vírusfertőzések szövődményeként fordul elő, de alapvetően ritka betegség a szívizomgyulladás. Dr. Müller Gábor, a KardioKözpont szakorvosa a kialakulásának okozóira, a koronavírussal, és az oltásokkal való lehetséges kapcsolatára, a tüneteire, és a diagnosztizálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Olvass tovább »6 érdekes tünet, ami szívbetegséget jelezhet
Hazánkban 100 emberből több mint 50 szív- és érrendszeri betegségben hal meg, míg például rákban (ehhez képest csak) 25. Sokakat a bajra már csak a súlyos szívroham figyelmezteti, holott vannak korai, külső jelei a szívproblémáknak. Gondoltad volna, hogy a bőr, a köröm, a fül, a szem, a fog, illetve az ajkak is jelezhetik, hogy a szíved nem megfelelően működik?
Olvass tovább »Újabb támogatás a szívbetegségek felismerésére
Lezárult az Oktató Családorvosok Magyarországi Kollégiumának szív- és érrendszeri betegségek visszaszorítását támogató pályázata, amelynek eszközbeszerzését a Pfizer Kft. is támogatta adományával. A nyertes háziorvosi praxisok között összesen 130 db egycsatornás mobil EKG készülék (WIWE) került kiosztásra, ezzel is segítve az eddig diagnosztizálatlan szívritmuszavarok időben történő felismerését.
Olvass tovább »A legerősebb szív érrendszeri rizikófaktorrá lépett elő a stressz
Az elhízást és a mozgásszegény életmódot megelőzve idén a stressz bizonyult a legerősebb rizikófaktornak a szív-érrendszeri betegségek szempontjából – derül ki egy friss kutatásból. Miért beszélhetünk népbetegségről, ismerjük-e a rizikófaktorokat, honnan tudhatjuk, mit tehetünk az egészségünkért? Ezekre a kérdésekre kerestünk választ a kutatás és dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa segítségével.
Olvass tovább »A szív egészségének tesztelése egyszerűen
A tudósok azt találták, hogy akik képesek 4 lépcsősort, vagy 60 lépcsőfokot 1 perc alatt megtenni, azoknak nem kell aggódniuk a szívük egészségéért. Akiknek másfél perc, vagy több idő szükséges ennyi lépcsőzéshez, azoknak ajánlott egy kardiológiai kivizsgálás.
Olvass tovább »D-vitamint a szívnek is!
Angliában egy 163 szívbeteg részvételével folytatott kutatás kimutatta, hogy a bőrt érő napsütés hatására képződő, vagy pirulában beszedett D-vitamin jóvoltából a szív működése javul, nagyobb erővel képes a szervezetbe pumpálni a vért. Ezek alapján segítheti a szívizomgyengeség gyógyulását is a napfény-vitamin. A Leeds Oktatókórház kutatócsoportja az Amerikai Kardiológusok Kollégiumának konferenciáján mutatta …
Olvass tovább »Infarktustól tartasz? Hallgass a szívedre!
Kardiológiai kivizsgálás szívultrahanggal, EKG-val, belgyógyászati, kardiológiai vizsgálattal.
Olvass tovább »