A fájdalom közel sem a leggyakoribb tünete a vakbélgyulladásnak, ezért sokan gondolják tévesen, hogy könnyű felismerni, mert ha fáj a has alsó részének jobb oldala, egyértelműen az. Viszont ez így nem teljesen igaz, mert sok más tünet is jelezheti. Lássuk is, mik azok.
Olvass tovább »Havi cikkek: május 2023
Emiatt nem védhet a pajzsod túlsúly és meddőség ellen
Látszólag ok nélküli elhízás, alacsony pulzusszám, álmosság, tompult reflexek, töredező haj. Ezek egyenként több szerved rendellenes működésére is jellemző tünetek. Együttesük azonban valószínű pajzsmirigyed alulműködésére utal.
Olvass tovább »Tudnivalók a lábszárfekélyről
Amikor az alsó végtagot borító bőrfelszín folytonossága megszakad, és a keletkezett hámhiány minimum 6 héten keresztül fennáll, lábszárfekélyről beszélünk.
Olvass tovább »Gyomorfekély tünetei, kezelése, megelőzése
A gyomorfal rétegei védelmet biztosítanak a gyomorsav maró hatása ellen. Az életvitelünk, a fertőzések és a környezeti ártalmak azonban megtámadhatják ezt a védelmet, esélyt teremtve a krónikus betegségként számon tartott gyomorfekély kialakulására.
Olvass tovább »Vaszkuláris demencia vagy Alzheimer-kór?
Az éreredetű, avagy vaszkuláris demenciáról akkor beszélünk, amikor a szellemi leépülés tüneteit az agyi vérellátás bármilyen okból (érelzáródás, érszűkület) bekövetkező zavara okozza.
Olvass tovább »Mennyivel növeli a genetikai hajlam a mellrák kockázatát?
Magyarországon évek óta a vezető halálozási okok között található az emlő rosszindulatú daganata. Az évi körülbelül 7500 új megbetegedésben 2800 beteg veszíti el az életét. Milyen szerepet játszik az öröklött hajlam a mellrák kialakulásában?
Olvass tovább »A magas vérnyomás ijesztő szövődményei
A magas vérnyomást azért is nevezik „néma gyilkosnak”, mivel többnyire nem jár látványos, vagy ijesztő tünetekkel. Pont ezért veszélyes: sokan nem veszik komolyan az állapotot, mert nem érzik rosszul magukat, ezért ha esetleg tudnak is róla nem szednek gyógyszert, nem változtatnak az életmódjukon. A magas vérnyomás kezeletlenül, szépen lassan, évek, évtizedek alatt súlyos szövődményekhez vezethet.
Olvass tovább »Lumbágó a derékfájás?
A szinte mindenki által megtapasztalt derékfájdalomnál sokan emlegetik a lumbágót, pedig ez csak az egyik lehetséges oka az alsó háti szakasz fájdalmának. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvosa beavat, mit is jelent pontosan a lumbágó, és mit lehet tenni a gyógyulásért.
Olvass tovább »Miért lesz beteg az arcüreg?
A homloknál, az orrnál, és az orr két oldalán a koponyában elhelyezkedő üregek az arcüregek. Amikor az üregeket borító nyálkahártyákat megtámadja például vírus, baktérium vagy gomba fertőzés, akkor begyulladnak, ez az arcüreggyulladás, vagy másik nevén orrmelléküreg-gyulladás.
Olvass tovább »Vashiány: étrendi, vagy már gyógyszeres pótlás?
Gyakori probléma a vashiány, és a vashiányos vérszegénység, ráadásul sokszor nagyon kellemetlen, és zavaró tüneteket okoz. Enyhébb esetben elég az étrendre odafigyelni, súlyosabb mértékű vashiány esetén szükséges a gyógyszeres pótlás. Dr. Fehér Ágnes, a Trombózis-és Hematológiai Központ belgyógyásza ismerteti a tudnivalókat.
Olvass tovább »Így csillapíthatod az éjszakai köhögést
Kellemetlen, és kimerítő, éjszaka ráadásul még aludni sem lehet tőle rendesen. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa tanácsokkal segít a köhögések csillapítására.
Olvass tovább »Így enyhítsd a tügyőgyulladás tüneteit
Komoly, kezelést igénylő betegség a tüdőgyulladás, ám néhány otthoni praktikával elősegíthető, felgyorsítható a tünetek enyhülése, a gyógyulás.
Olvass tovább »Fáradtság is jelezheti a csendes szívinfarktust
A csendes szívinfarktus az, amikor az esemény tünetek nélkül, vagyis az érintett számára nem érzékelhető tünetekkel zajlik le. Adódik a kérdés: ha egyszer már lezajlott, és nem okozott problémát, miért kell vele foglalkozni? Mert kezelés nélkül a későbbiekben nagyon megnöveli a szívprobléma miatti elhalálozás esélyét. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta tájékoztat a fontosabb tudnivalókról.
Olvass tovább »Mellkasi fájdalom: szívinfarktus vagy angina pectoris?
Egy kevésbé markáns tünet, egy fokozatosan jelentkező fájdalom elbizonytalaníthat bárkit, hogy szüksége van-e az azonnali orvosi ellátásra vagy sem. Most a szívinfarktus és az angina pectoris tüneteinek változatosságaira, és különbségeire hívjuk fel a figyelmet.
Olvass tovább »Fülinfarktus? Sajnos lehetséges
A hallás elvesztése lehet átmeneti és végleges is, mindkét esetben számos okra vezethető vissza. Amikor nem ismert a kiváltó ok, idiopátiás hallásvesztésről beszélünk. Erről az állapotról, és arról, hogyan alakulhat ki hallásvesztéssel járó infarktus a fülben, Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt.
Olvass tovább »40 felett még fontosabb: Ne fogadkozz, csökkentsd a demencia kockázatát!
A szokásos újévi fogadalmak között van olyan, amivel a demencia kialakulásának esélyeit is csökkenthetjük, elég, ha csak a több testedzésre vagy az alkoholfogyasztás kerülésére gondolunk. Negyven éves kor felett sajnos nem árt beterveznünk a mindennapjainkba olyan szokásokat, amikkel csökkenthető a kór kialakulásának kockázata. Bizonyos tényezőkön nem tudunk változtatni, ilyen az életkor és a demenciára kárhoztató genetikai hajlam, ugyanakkor van néhány lépés, amit megtehetünk a rizikó csökkentése érdekében. Tippjeink segítenek csökkenteni a demencia kialakulásának esélyét.
Olvass tovább »Zsibbadó kar – szívprobléma okozza?
Sokféle okból zsibbadhat, fájhat a karunk. Általában a nyaki gerinc problémái okozzák ezt a kellemetlen tünetet, ám előidézhetik ezt olyan szívproblémák is, mint a szívritmuszavar, a szívelégtelenség, a szívmegnagyobbodás. Mik okozhatják, mikor kell kardiológushoz fordulni vele?
Olvass tovább »5 szokás a hormonrendszer egyensúlyáért
A stresszel terhelt mindennapok, a mozgáshiányos életmód, illetve a nem megfelelő táplálkozás következményeképpen a világon egyre több nőt érintenek a hormonrendszer zavarából kialakuló betegségek. Jó tudni, hogy az endokrin jellegű problémák esetében az orvosok által előirányzott kezelés mellett néhány jó szokás kialakítása is segíthet. Ezeket a hormonrendszer-támogató szokásokat mutatjuk be cikkünkben.
Olvass tovább »Lássunk tisztán!
Csak az 50 évesnél idősebb populációban közel 33 ezer vak és 218 ezer látássérült ember él hazánkban. Az esetek többségében azonban nem az ismert szemészeti problémák, a szürkehályog, a zöldhályog vagy egyéb látóhártya-betegségek, hanem a cukorbetegség áll a háttérben. A Nemzeti Programbizottság a Jó Látásért idén a Látás Világnapja alkalmából …
Olvass tovább »Nem kedv kérdése
A major depresszió százezrek életét keseríti meg Magyarországon is. A most megjelent Közpolitikai Összegző Tanulmányból azt is megtudhatjuk mekkora többletterhet ró a társadalomra. A tanulmány elkészítésében számos szakember és szervezet vett részt a Magyar Pszichiátriai Társaság szakmai vezetésével. A depresszióval összefüggő társadalmi-anyagi teher 362 milliárd forint, ami nagyobb, mint a hipertónia, asztma, rheumatoid arthritisz és az oszteoporózis miatti kiadások összesen.
Olvass tovább »Amit az allergiás kötőhártya-gyulladásról tudni érdemes
Az allergia több területen is támadhatja a szervezetünket, jelentkezhet kiütések formájában, orrfolyással, tüsszentésmaratonnal, vagy komolyabb esetben mellkasi fájdalommal, és akár hányással is. Az allergiások nagyrésze szemproblémáktól is szenved. A viszkető, vörös szemek, duzzadt szemhéj az allergiás kötőhártyagyulladás tünetei.
Olvass tovább »Kevésbé ismert bőrrák tünetek
A melanoma remélhetőleg már közismert főbb tünetei, egy meglévő anyajegy színének, alakjának, méretének megváltozása, korábban lapos anyajegy kidudorodása, új anyajegyek megjelenése a testen. Ezek mellett érdemes tisztában lenni a ritkább tünetekkel is.
Olvass tovább »Cukorbetegeknek ajánlott teafajták
A teázás kifejezetten ajánlott cukorbetegség esetén, mert segítheti az egészséges vércukorszint-szabályozást, hozzájárulhat a szervezetben kialakult gyulladás csökkentéséhez, továbbá az inzulinérzékenység javításához. Ezek mellett a test hidratálásában is segít, ami fontos tényező az egészséges vércukorszint elérésében és megtartásában.
Olvass tovább »Aquagenic urticaria, más néven vízallergia
Pár csepp bőrre fröccsenő víz, már akár több órára viszkető, fájdalmas kiütések megjelenését eredményezi, egy hirtelen jött zápor, vagy a sírás is igazi tortúra.
Olvass tovább »Pajzsmirigyzavarokat előidéző goitrogén ételek
Köztudott, hogy a táplálkozás döntően befolyásolja az egészséget, így persze vannak olyan élelmiszerek, amelyek hozzájárulnak bizonyos betegségek kialakulásához. Az úgynevezett goitrogén ételek rendszeres fogyasztása pajzsmirigyzavarokat okozhat, illetve a meglévő problémát súlyosbíthatja.
Olvass tovább »Így kerülhető el a kiugró vércukorszint
Gyakran okoznak vércukorszint-ingadozást a sok finomított szénhidrátot tartalmazó ételek, amik először hirtelen megugrasztják a vércukor-szintet, ami gyorsan utána le is zuhan, ettől éhesnek és fáradtnak érezzük magunkat. Az állandóan magas vércukorszint cukorbetegséghez vezethet, és súlyos szövődményeket okozhat.
Olvass tovább »A csípőfájdalom rizikófaktorai, kezelési lehetőségei
A csípőfájdalom általában 40-60 éves kor között alakul ki, többnyire sérülés, vagy túlzott terhelés hatására, és sokkal több nőt érint, mint férfit. A csípőfájdalom esetében is (mint sok más betegségnél) igaz, hogy a korai diagnózis eredményesebb gyógyítást tesz lehetővé.
Olvass tovább »Stroke gyanúra a F.A.S.T. módszerről
Az alattomosan támadó stroke nem kíméli sem az időseket, sem a fiatalabbakat, egyaránt veszélyben van minden korosztály. Szakemberek szerint a szélütés ma már hazánkban is népbetegségnek számít, évente 40-50 ezer eset történik, gyakran kritikus kimenetellel, ezért rendkívül fontos a gyors cselekvés.
Olvass tovább »Szabad vagy tilos? Ételek epebetegeknek
Vannak helyzetek, amikor muszáj megfelelő diétát tartanunk az egészségünk érdekében. Ilyen az epeköves roham, néhány májbetegség, anyagcsereprobléma, vagy az epekő- vagy epehólyag-műtét utáni lábadozás. A megfelelő étrend betartásával nem csak a fájdalom és a görcsök előzhetőek meg, de akár a már eltávolított epekő kiújulása is.
Olvass tovább »A tüdőembóliáról, a tüneteiről, a teendőkről, a megelőzésről
A tüdőembólia hátterében leggyakrabban a mélyvénás trombózis áll, a vénás érrendszerben elszabadult vérrög (trombus) a tüdőartériába jutva, hirtelen elzáródást okoz. Sajnos elég gyakori, és csak az esetek közel egyharmadában sikerül időben diagnosztizálni.
Olvass tovább »