A táplálkozás a szívünk egészségének megőrzése szempontjából is roppant fontos. Vannak olyan élelmiszerek amelyek szívünknek különösen előnyös, kedves tulajdonságokkal bírnak. Lássuk!
Olvass tovább »Ekkor van szükség terheléses szív ultrahang vizsgálatra
Számos olyan szív-érrendszeri állapot létezik, ami csak terhelés során okoz tüneteket, ilyen például a szívkoszorúér betegség (amikor a koszorúerek elmeszesednek) okozta mellkasi fájdalom, és a nehézlégzés. Ezekben az esetekben hiába végeznek nyugalmi EKG-t, vagy szívultrahangot, nem diagnosztizálható a probléma, viszont például egy kerékpár tekerése okozta fizikai terhelés közben vizsgálva a szívet, kiválóan megállapítható a kórkép.
Olvass tovább »Folyadékbevitel vs. szívproblémák
A szervezet megfelelő mennyiségű és minőségű hidratálása egész életen át csökkentheti a szívelégtelenség, és a balkamra-hipertrófia kialakulásának kockázatát az amerikai Nemzeti Szív, Tüdő és Vér Intézet tudósai szerint, akik az Európai Kardiológiai Társaság ez évi kongresszusán hozzák nyilvánosságra az eredményeiket.
Olvass tovább »Elkerülhető-e a szívinfarktus?
Bevallottan sokan félünk egy, a szívünket érő hirtelen „támadástól”. Nem felesleges az aggodalom, hiszen hazánkban 20.000 feletti az évenkénti infarktusok száma. Ám ha időben felfigyelünk a testünk motorjának meghibásodását jelző tünetekre, megelőzhető a nagyobb baj.
Olvass tovább »Fáradtság is jelezheti a csendes szívinfarktust
A csendes szívinfarktus az, amikor az esemény tünetek nélkül, vagyis az érintett számára nem érzékelhető tünetekkel zajlik le. Adódik a kérdés: ha egyszer már lezajlott, és nem okozott problémát, miért kell vele foglalkozni? Mert kezelés nélkül a későbbiekben nagyon megnöveli a szívprobléma miatti elhalálozás esélyét. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta tájékoztat a fontosabb tudnivalókról.
Olvass tovább »Mellkasi fájdalom: szívinfarktus vagy angina pectoris?
Egy kevésbé markáns tünet, egy fokozatosan jelentkező fájdalom elbizonytalaníthat bárkit, hogy szüksége van-e az azonnali orvosi ellátásra vagy sem. Most a szívinfarktus és az angina pectoris tüneteinek változatosságaira, és különbségeire hívjuk fel a figyelmet.
Olvass tovább »Zsibbadó kar – szívprobléma okozza?
Sokféle okból zsibbadhat, fájhat a karunk. Általában a nyaki gerinc problémái okozzák ezt a kellemetlen tünetet, ám előidézhetik ezt olyan szívproblémák is, mint a szívritmuszavar, a szívelégtelenség, a szívmegnagyobbodás. Mik okozhatják, mikor kell kardiológushoz fordulni vele?
Olvass tovább »Kemény és rugalmatlan? Kerüld el, hogy az érfalad ilyen legyen!
Fájt már szinte ok nélkül a vádlid? Görcsölt a combod? Éreztél fekvő helyzetben szorító fájdalmat a lábadban? Ha nem, akkor sem lehetsz biztos abban, hogy kellően rugalmasak-e az ereid ahhoz, hogy maradéktalanul elláthassák feladatukat.
Olvass tovább »Szívbetegséget kockáztatsz? Mutatjuk az erre utaló laboreredményeket
A vérben szinte mindennek nyoma van, éppen ezért egy laboreredmény képes jelezni a kezdődő szívbetegséget, különösen a cikkünkben bemutatott 4 érték kapcsán érdemes odafigyelni. Akár már a súlyosabb, nehezebben kezelhető szimptómák megjelenése előtt képes jelezni a véred a kezdődő szívbetegség kockázatait. Hazánkban a leggyakoribb egészségügyi problémák közé tartoznak a szív- és érrendszeri megbetegedések, és világszinten is vezetik a halálozási okokat. Minél korábbi kiszűrésük életmentő lehet. Rendszeres szűrővizsgálatok révén akár a szívelégtelenség és a szívinfarktus is megelőzhető.
Olvass tovább »Mellkasi fájdalom: mikor ijedj meg, és mikor ne
Sokan ijednek meg, és asszociálnak rögtön szívinfarktusra a mellkasi fájdalomtól, azonban az esetek többségében nem a szív váltja ki. De mikor okozza a szív, és mikor kell mindenképpen kivizsgáltatni?
Olvass tovább »A 10 legjobb zsírégető a spájzban
Van néhány remek élelmiszer, ami nem csak kiváló nassolási alapanyag, de a zsírégetést is támogatja. Érdemes ezekből bespájzolni. Forrás: health.com
Olvass tovább »Egészséges bűnözés: az étcsokoládé jótékony hatásai
Gyakran azért nem fogyasztunk csokoládét, mert plusz kilóktól tartunk, azonban a mértékletes „bűnözés” sokszor több jótékony hatással bír szervezetünkre, mint gondolnánk. Nem véletlenül szokták a csokoládét boldogsághormonként is emlegetni… Hatalmas múltra tekint vissza az emberiség történetében a kakaóbab, amelynek vallási, művészeti, gasztronómiai és egészségügyi hatása sem elhanyagolható. A történelemben a …
Olvass tovább »Tévhitek a szív- és érrendszeri betegségekről
Hazánkban a szív- és érrendszeri betegségek következtében halnak meg a legtöbben, ezért fontos ismerni a rizikófaktorait, tüneteit, kiszűrését, kezelési lehetőségeit. Nehogy valaki tévesen érezze magát biztonságban, összegyűjtöttük a leggyakoribb tévedéseket az említett kór kapcsán.
Olvass tovább »Energiaital vs. szívproblémák!
Az energiaital rombolóbb hatással van a vérnyomásodra és pulzusodra, mint gondolnád! Gyakran iszol energiaitalt az extra lendületért? Vagy csak a bulikon alkohollal keverve fogyasztod, hogy tudd tartani a „tempót”? Akárhogy is, ezzel az itallal komoly károkat okozhatsz az egészségednek. Lehetsz mégoly fiatal és egészséges, az energiaital fogyasztása akkor is károsíthatja …
Olvass tovább »Stressz-betegségek
A pánikroham, a hasi görcsök és a migrén között is lehet kapcsolat, még, ha mindegyiket más szakterület orvosa vizsgálja is. Könnyen elképzelhető, hogy mindhárom panasz hátterében az állandó stressz húzódik meg. Sőt, talán egyetlen krónikus betegség sem létezik, amit ne lehetne összefüggésbe hozni a tartós stressz negatív következményeivel. Sajnos hajlamosak …
Olvass tovább »Ezt a 11 szív- érrendszeri tünetet komolyan kell venni
Nem minden kardiológiai problémának, eseménynek van markáns tünete, és ezen tünetek jó része nem is feltétlenül a szív környékére koncentrálódik, ahogyan azt sokan gondolják. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa segít eligazodni benne, hogy milyen tünetekre kell figyelni, milyeneket kell kivizsgáltatni, melyeknél kell már mentőt kell hívni.
Olvass tovább »Szívizomgyulladás: bárkinél előfordulhat
Jellemzően vírusfertőzések szövődményeként fordul elő, de alapvetően ritka betegség a szívizomgyulladás. Dr. Müller Gábor, a KardioKözpont szakorvosa a kialakulásának okozóira, a koronavírussal, és az oltásokkal való lehetséges kapcsolatára, a tüneteire, és a diagnosztizálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Olvass tovább »6 érdekes tünet, ami szívbetegséget jelezhet
Hazánkban 100 emberből több mint 50 szív- és érrendszeri betegségben hal meg, míg például rákban (ehhez képest csak) 25. Sokakat a bajra már csak a súlyos szívroham figyelmezteti, holott vannak korai, külső jelei a szívproblémáknak. Gondoltad volna, hogy a bőr, a köröm, a fül, a szem, a fog, illetve az ajkak is jelezhetik, hogy a szíved nem megfelelően működik?
Olvass tovább »Néhány tévhit, féligazság és tény a koleszterinről
A koleszterin körül mára mindenféle „mítosz” alakult ki, és sokan rettegett ellenségként gondolnak rá, ami fenyegeti az egészségüket. Cikkünk célja a tévhitek eloszlatása és a tények áttekintése a vitatott vérzsír témakörben. Féligazság: A magas koleszterinszint káros az egészségre Laborvizsgálatok során a koleszterinnek három fajtáját különböztetjük meg: HDL (védő koleszterin), LDL …
Olvass tovább »Újabb támogatás a szívbetegségek felismerésére
Lezárult az Oktató Családorvosok Magyarországi Kollégiumának szív- és érrendszeri betegségek visszaszorítását támogató pályázata, amelynek eszközbeszerzését a Pfizer Kft. is támogatta adományával. A nyertes háziorvosi praxisok között összesen 130 db egycsatornás mobil EKG készülék (WIWE) került kiosztásra, ezzel is segítve az eddig diagnosztizálatlan szívritmuszavarok időben történő felismerését.
Olvass tovább »Hogyan hat a szeles, hideg idő a szívre?
A hideg, az erős szél nagyobb terhet jelent a szervezetnek, mert alkalmazkodásra kényszeríti, hogy megfelelő hőmérsékleten tartsa magát. Ez a keringési rendszert, és a szívet is jobban megdolgoztatja. Az időjáráshoz adaptálódás pedig nehezebben megy az idősebbeknek és azoknak, akik szív-érrendszeri problémákkal küzdenek, mert az erek a ilyenkor beszűkülnek, a szív pedig arra fókuszál, hogy a fő szervekbe, és az agyba tudja pumpálni a vért.
Olvass tovább »11 érvédő hatású szuper élelmiszer
Vannak élelmiszerek, amelyek kifejezetten érvédőhatásúak, és mivel az étrendünk az egészségünk alapja, ezért összegyűjtöttünk élelmiszereket amelyeket bevethetünk, ha az ereinket szeretnénk egészségesen tartani, vagy javítani az álla
Olvass tovább »Napi két vagy több diétás kóla elfogyasztása növelheti a sztrók kockázatát
Lehet, hogy úgy gondolod, a tested hálásabb azért, ha a normál üdítők helyett a diétás változatokat választod, de sajnos az újabb kutatások cáfolják ezt. Egy tanulmány szerint napi két vagy több mesterségesen édesített üdítő elfogyasztása a stroke, a szívbetegségek és a korai halálozás fokozott kockázatához vezethet.
Olvass tovább »Miért egészséges naponta megenni 1 tojást?
Nem volt mindig így, de mostanság a táplálkozási szakértők nagyrésze már az egészséges étrend alapjának tekinti a tojást. Egy új kutatás teljes mértékben alátámasztja ezt, ezért nézzük meg, hogy miért egészséges megenni belőle egyet naponta.
Olvass tovább »A legerősebb szív érrendszeri rizikófaktorrá lépett elő a stressz
Az elhízást és a mozgásszegény életmódot megelőzve idén a stressz bizonyult a legerősebb rizikófaktornak a szív-érrendszeri betegségek szempontjából – derül ki egy friss kutatásból. Miért beszélhetünk népbetegségről, ismerjük-e a rizikófaktorokat, honnan tudhatjuk, mit tehetünk az egészségünkért? Ezekre a kérdésekre kerestünk választ a kutatás és dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa segítségével.
Olvass tovább »Szívünk Napja – ingyenes rendezvényekkel várják az érdeklődőket
A Szívünk Napja rendezvény 2000 óta a Szív Világnapjához igazodva minden szeptember utolsó vasárnapján kerül megrendezésre. Ebben az évben az eseményre szeptember 26-án 10.00-17.00 óra között a Testnevelési Egyetem „K” épületében (1123 Bp., Alkotás u. 44.) kerül sor.
Olvass tovább »A cayenne-bors dicsérete
A cayenne-bors az egyik legnépszerűbb csípős fűszer. Amellett, hogy nagyszerű ízesítőszer, az egészségünkre is nagyon jó hatással lehet.
Olvass tovább »A szív egészségének tesztelése egyszerűen
A tudósok azt találták, hogy akik képesek 4 lépcsősort, vagy 60 lépcsőfokot 1 perc alatt megtenni, azoknak nem kell aggódniuk a szívük egészségéért. Akiknek másfél perc, vagy több idő szükséges ennyi lépcsőzéshez, azoknak ajánlott egy kardiológiai kivizsgálás.
Olvass tovább »Újabb tények az óraátállítás ellen
A tavaszi óraátállítás miatt nem csak kialvatlanok leszünk néhány napig, de egy friss kutatás szerint az óraátállítást követő napokban megnő a stroke kockázata is. Ez az egészségügyi kockázat újabb fontos érv lehet az óraátállítás ellen. Manapság az egyre forróbb nyarakat a lakosság nagy része légkondicionálással kompenzálja, legalábbis a nagyvárosokban, ezért energiamegtakarítást …
Olvass tovább »Egyre súlyosabb probléma a magas vérnyomás!
Magyarországon a 8,3 millió felnőtt lakosból 3,5 millióra becsülhető a magas vérnyomásban szenvedők száma, ezzel e kórforma a leggyakoribb betegség hazánkban. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy minél több hiteles információ álljon rendelkezésre a betegségről, a betegekről, és kezelésekről. Ezért indította el a Magyar Hypertonia Társaság 2002-ben a Hypertonia Regiszter adatfelvételét, aminek …
Olvass tovább »Infarktustól tartasz? Hallgass a szívedre!
Kardiológiai kivizsgálás szívultrahanggal, EKG-val, belgyógyászati, kardiológiai vizsgálattal.
Olvass tovább »