Címke: Covid

Visszaesést mutat a várható élettartam az Európai Unióban

Az adatok szerint 0,9 évvel csökkent, 81,3-ról 80,4 évre esett vissza 2020-ban a születéskor várható élettartam az Európai Unióban. A nem túl nagy, mégis visszaesésként fellépő élettartam-csökkenést összefüggésbe hozzák a Covid miatt megugrott halálozási aránnyal- közölte az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) 2022. április 27-én.

Olvass tovább »

Lábalj ki kiabálással: Wellness üvöltés az idegeknek

Szakértők szerint az egyik leghatékonyabb stressz-levezető, frusztráció-oldó megoldás az üvöltés. Sokunkkal előfordult már, hogy úgy összecsaptak a fejünk fölött a mindennapok hullámai, hogy legszívesebben teli torokból üvöltöttünk vagy sikítottunk volna egyet. Nem véletlenül, hiszen a belső feszültségünk ilyen módon történő kihangosítása hihetetlen feloldó hatással bír, mindaddig, amíg nem mások ellen irányul.

Olvass tovább »

Omikron hírek: Villámgyors, kevésbé súlyos, de veszélyes

Az omikron variánsa kevésbé támadja a tüdőt, mint a koronavírus korábbi változatai, derült ki egy brit kutatásból. A látszólag kedvezőbb tulajdonságai ellenére azért veszélyes, mert már ez is okozta emberek halálát. Úgy tűnik, hogy függetlenül az első két vakcina típusától a Moderna emlékeztető oltása növeli leghatékonyabban az oltottak antitestek szintjét.

Olvass tovább »

Omikron tünetek: miben tér el az eddigiektől

Az egyre jobban terjedő, egyre több országban megjelenő koronavírus variáns az omikron, egyenlőre úgy tűnik nem okoz az eddigi változatoknál súlyosabb megbetegedést, ám nem árt óvatosnak lenni. A tüneteit nehéz felismerni, mert egyrészt kicsit eltérnek az eddigi, például a delta-variáns jellemző tüneteitől, másrészt mert a sima náthához hasonlítanak.

Olvass tovább »

A koronavírus és a trombózis

Egy friss felmérés arra a nem meglepő eredményre jutott, hogy a koronavírus pandémia miatt az emberek nagy része kevesebbet mozog, és jelentősen többet stresszel. Az érdekes az benne, hogy sokan nincsenek tisztába vele, hogy a vírushoz hasonlóan ez is óriási veszélyt jelenthet. Dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa ismerteti, miért veszélyes a trombózis szempontjából.

Olvass tovább »

Nem egy denevérharapásból lesz a pandémia

Sokan gondolják azt, hogy a világjárvány úgy indul, hogy megharap valakit egy olyan denevér, amely hordozza a SARS-CoV-2 vírus. Jó tudni, hogy sok egymáshoz hasonló vírusvariáns lehet egyetlen állatban is, ám a zoonótikus vírusok esetében ezeknek rendszerint először egy másik közvetítőre kell ugraniuk, majd rengeteg számukra ideális feltételnek kell teljesülni, hogy állatról emberre, majd emberről emberre tudjanak terjedni.

Olvass tovább »

Sokkal nagyobb a vérrögképződés kockázata a Covid fertőzés után, mint az oltás után

A Covid-19-et okozó vírussal való fertőzés után az életveszélyes vérrögök kialakulásának esélye messze meghaladja az AstraZeneca és a Pfizer vakcinák okozta esetleges mellékhatásokat a legnagyobb ilyen jellegű tanulmány szerint. Prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistájának véleménye a témában.

Olvass tovább »

Átestél a Covidon? Erről jobb, ha tudsz

A koronavírus-fertőzésen átesettek csaknem negyedénél jelentkeztek új egészségügyi problémák egy nagyszabású amerikai vizsgálat szerint, amelyben mintegy kétmillió olyan ember egészségbiztosítási adatait elemezték, akik az elmúlt évben elkapták a betegséget.

Olvass tovább »

Az alábbi hosszú-covid tünetekkel fordulj orvoshoz

A koronavírus fertőzésen átesettek 10%-a küzd a elhúzódó panaszokkal, köztük olyanok is akik tünetmentesen, vagy enyhe tünetekkel estek át rajta. A a koronavírus főleg a tüdőt fenyegeti, ám a metabolikus, a kardiovaszkuláris, a mozgásszervi és a neurológiai komplikációkkal is számolni kell. Mutatjuk, melyek azok a hosszú-COVID tünetek, amikre fokozottan figyelni kell.

Olvass tovább »

Felemás hírek az indiai variánsról

A Delta variáns jelenlegi tudásunk szerint, körülbelül 40%-kal fertőzőbb a többi koronavírus változatoknál - jelezte a brit kormány készenléti helyzetekben működő tudományos tanácsadó testülete (SAGE). Tapasztalatuk szerint a fertőzöttek száma enyhén emelkedett ugyan, ám a jó hír az, hogy a kórházi kezelésre szoruló súlyos betegek száma nem növekedett.

Olvass tovább »

20%-kal nagyobb veszélyben a soványak

Az elhízás egészségügyi kockázatairól nagyon sokat hallunk, az alultápláltság veszélyeiről szinte alig. Pedig az alultáplált belgyógyászati betegeknél – egy friss svájci kutatás szerint – 20%-kal csökkenthető a halálozási arány táplálkozásterápiával. A súlyos szövődményekkel kórházban kezelt COVID-os betegeknél például hatalmas jelentősége van a szakértő táplálásnak, gondoljunk csak a hetekig lélegeztetőgépen lévő, …

Olvass tovább »