Felmérés készült a gyermeknevelés legjelentősebb mérföldköveiről. Többek között az is kiderült, hogy nem a legkisebbek, és nem is a kamaszok nevelése jelenti a legnagyobb kihívást a szüleiknek.
Olvass tovább »Csak heti 2 óra az egészségért
Mozogni sem kell hozzá, és csak heti 2 óra, mégis nagyon sokat számít az egészségünk szempontjából. Heti két óra természetben eltöltött idővel sokat tehetünk az egészségünkért, derült ki az Exeteri Egyetem kutatási eredményeiből.
Olvass tovább »11 perc az ülőmunka hátulütőinek kompenzálására
Reggel beülünk az autóba, vagy valamelyik tömegközlekedési járműbe, hogy aztán 8-10 órát ülhessünk az irodában a számítógépünk előtt, majd este leülünk a televízió elé még néhány órára. Az egyre nagyobb teret hódító home office szintén nem kedvez a mozgásigényünknek. Ha így belegondolunk, gyakorlatilag egész nap ülünk, mielőtt lefeküdnénk. A testünk és az izmaink ennél többre hivatottak.
Olvass tovább »A tartós fogyás kulcsa
Egy alapvető túlélési ösztönből fakadó tápanyag-raktározási mechanizmus miatt, a rövid koplalások után a szervezet hamar visszaépíti a leadott kalóriákat. Különböző napos, vagy hetes diétákkal ideiglenesen meg lehet szabadulni kilóktól, de, hogy mi a tartós siker kulcsa, arra egy kutatás jött rá.
Olvass tovább »Napi fél bögrényi dióval a rossz koleszterinszint ellen
Ha az emberek, különösen a férfiak a napi étrendjüket kiegészítik egy kevés dióval, teljesen függetlenül attól, hogy mit esznek még, csökkenhet a rossz koleszterinjük értéke, ezáltal a szívbetegségek kockázata is.
Olvass tovább »Szokás még, vagy már függőség?
Valamilyen szertől, vagy viselkedéstől való olyan kóros függést nevezzük szenvedélybetegségnek (addikciónak), amikor az illető elveszti a kontrollt ezek felett, és már káros következményei vannak rá, és környezetére nézve.
Olvass tovább »Vigyázz: 8 évvel tesz öregebbé!
Korábban már felfedezték a májbetegséget elősegítő hatását, és már egy újabb káros hatása is kiderült. A kutatások szerint ugyanis a sok ülés elősegíti a biológiai öregedést is.
Olvass tovább »Az első emlékek keletkezésének ideje
Két és fél éves kor az az időszak, amelytől az emberek fel tudják idézni legkorábbi emlékeiket - derül ki a Memory című tudományos folyóiratban közzétett kanadai tanulmányból, azaz 1 teljes évvel korábbra teszi a legkorábbi emlékek felidézését, mint ahogy eddig gondolták a tudósok.
Olvass tovább »A személyiségtípusunk a születéskor eldől
Egy új kutatás eredménye szerint, a legfontosabb személyiségjegyeink már a születésünkkor kialakulnak. Külső, és belső tulajdonságaik alapján is szokták hasonlítani a gyermekeket a szüleikhez vagy más rokonaikhoz. Azt, hogy a főbb személyiségjegyek mennyire örökölhetőek, és mekkora szerepe van a szocializációnak abban, hogy milyen ember lesz valaki, idáig kérdéses volt. Egy friss amerikai-német közös tanulmány szerint a meghatározó személyiségjegyeink már a születéskor kialakulnak.
Olvass tovább »A túlzott kávéfogyasztás agykárosító
Az agytérfogat csökkenésével és az időskori elbutulás (demencia) kockázatának növekedésével hozta összefüggésbe a túlzott kávéfogyasztást a témában készített eddigi legnagyobb tanulmány.
Olvass tovább »A rémálmok negatív és pozitívabb hatásai
Egy különös ember, állat, vagy valami nyomasztóan közeledik feléd, üldözni kezd, rémülten menekülsz előle, mielőtt elkapna: felriadsz. Az álomfejtés nem újdonság. Egy új kutatás arra volt kíváncsi, hogy a rémálmok, milyen hatással vannak az egészségünkre.
Olvass tovább »Elképesztő érdekesség a placebo hatásról
Placebo az, ami úgy látszik, mintha valódi orvosság lenne, de nem az, a placebohatás pedig, amikor a beteg elhiszi, hogy a nála használt gyógyszer meggyógyítja, pedig annak nincs is gyógyító hatása. Sőt kiderült, hogy elhinnie sem kell, mert az álgyógyszer akkor is hatásos lehet, ha a beteg tudja, hogy nem valódi orvossággal van dolga.
Olvass tovább »Miért félsz a sötétben?
A sötétséggel kapcsolatban az emberekben általában van egy ösztönös félelemérzet, hiszen egy esti sétánál, ha választhatsz egy jól megvilágított utca, vagy egy sötét sikátor között, valószínűleg inkább a fényben korzóznál. Arra, hogy ez miért van így, Ausztrál tudósok találtak magyarázatot.
Olvass tovább »Döbbenetes hírek az alma „erejéről”!
Naponta egy alma valóban távol tartja az orvost, sőt a korai elhalálozás kockázatát is 35%-kal csökkenti! Napi egy alma elfogyasztása csökkenti a korai elhalálozás kockázatát 35 százalékkal. – Jelent meg egy friss tanulmányban. Az University of Western Australia kutatói nyugdíjas korú hölgyeket vizsgáltak 15 éven keresztül. Mind a 1456 résztvevővel …
Olvass tovább »Hogyan lehet tartós a fogyásod?
A kulcs: 12 hónapig ne engedd vissza a kilókat! A „türelem rózsát terem”- elv a kulcs a fogyókúrák esetében is, mert bár különböző napos vagy hetes diétákkal átmenetileg meg lehet szabadulni kilóktól, ám a tartós hatás érdekében legalább 12 hónapig kell megtartani a súlyunkat, derül ki egy friss kutatásból. A …
Olvass tovább »Az elhízás tényleg fejben dől el?
Egyenes út az elhízáshoz, ha kövérnek látod magad. Van összefüggés a gondolataid, és a valódi testképed között. A Journal of Affective Disorders szaklapban publikált tanulmány szerint amerikai és vietnami kutatók meghökkentő kapcsolatokat fedeztek fel az elhízás, a testkép, és a depresszió között. 4175, olyan 11-17 éves tinédzsert vizsgáltak meg, akik mind depressziósok …
Olvass tovább »Testszag kontra betegségek
A svédországi Karolinska Intézetben komolyan kutatják az összefüggést az emberi testnedvek szaga és bizonyos betegségek között. A szagok szótárként szolgálhatnak egy-egy betegség felismeréséhez. Egészen a középkorig visszanyúlóan az orvoslásban diagnosztikai megoldást kínáltak a test által kibocsájtott illatanyagok. A testszag, akár csak az ujjlenyomat, mindenkinél egyéni és utánozhatatlan, éppen ezért sok információval szolgálhat. A testünk különböző területein keletkező …
Olvass tovább »Zsírbevitel csökkentéssel csökken a rák kockázata
Egy kutatás több mint 48 ezer nő életét kísérte figyelemmel 8 és fél évig. A összesített adatokból meglepő összefüggés rajzolódott ki a zsírfogyasztás, és a rákos megbetegedések között.
Olvass tovább »Figyelem: A túl sok koffein vetélést okozhat!
A fogantatás előtt, vagy a terhesség elején a napi kettőnél több koffeintartalmú ital fogyasztása megnöveli az elvetélés kockázatát – ám nemcsak az anya, hanem az apa koffeinfogyasztása is számít. A Fertility and Sterility című szaklapban mutatták be eredményeiket amerikai kutatók. „A babát nemző férfi koffeinfogyasztása ugyanannyira összefügg a magzat elvesztésével, …
Olvass tovább »Kutatás: A bölcsőhalál lehetséges oka
További kutatások szükségesek ahhoz, hogy visszaszoríthassák a bölcsőhalál gyakoriságát, de az ausztráliai Westmeadi Gyermekkórház munkatársa és kollégái közel kerültek a megoldáshoz.
Olvass tovább »Mozgás: 40% túlélési esély rákbetegeknél
Egy amerikai rákkutató intézet friss tanulmányának eredményei alapján biztosan kijelenthető, hogy a daganatos betegek túlélés esélyeit jelentősen növeli a rendszeres mozgás. A kutatás részleteiről.
Olvass tovább »Valóban filmszerűen pereg le az élet a halál pillanatában?
Nem régiben első alkalommal vizsgálták egy emberi agy aktivitását azokban a pillanatokban, amikor a páciens életét vesztette. A szívleállást követően még 30 másodperccel működött a haldokló agya.
Olvass tovább »Napi két vagy több diétás kóla elfogyasztása növelheti a sztrók kockázatát
Lehet, hogy úgy gondolod, a tested hálásabb azért, ha a normál üdítők helyett a diétás változatokat választod, de sajnos az újabb kutatások cáfolják ezt. Egy tanulmány szerint napi két vagy több mesterségesen édesített üdítő elfogyasztása a stroke, a szívbetegségek és a korai halálozás fokozott kockázatához vezethet.
Olvass tovább »Ne ess pánikba: A hajhullás okai a covid-fertőzés után
Sokan sokfélét tapasztalhatnak a koronavírusfertőzést követően. Vannak, akik hajhullásról is beszámolnak. A jelenség többeket érintett, olyannyira, hogy még az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia is foglalkozott ezzel a témával.
Olvass tovább »Megvan a koronavírus Achilles-sarka?
A gyulladásos immunválaszt okozó légúti vírusok (RSV) gyenge pontja egy vírusfehérje, és a Washington Állami Egyetem friss kutatásából úgy tűnik, a koronavírusé is ugyanez lehet.
Olvass tovább »Milyen intelligenciával bírsz? Az intelligencia 8 formája
A tudósok úgy vélik, nem csupán az intelligenciahányadosunk és az érzelmi intelligencia-szintünk határozza meg, mennyire jók az értelmi képességeink. A terület specialistái évtizedekig munkálkodtak azon, hogy cáfolják az elképzelést, miszerint az intelligencia mérésének csak egyetlen módja létezik.
Olvass tovább »Rákkeltő fűtési mód: veszélyes a fatüzelés?
Egy új vizsgálat a fatüzelés veszélyeiről, esetleges rákkeltő hatásairól számol be. A fatüzelés természetes anyagfelhasználása ellenére is jelentős mértékű levegőszennyezést okoz, ezáltal növelve a daganatos megbetegedések kockázatát.
Olvass tovább »Gondoltad volna: Ezen stresszelünk karácsonykor
A Policy Agenda országos, reprezentatív kutatása szerint a nők stresszesebbek az ünnepi időszakban, mint a férfiak, ugyanakkor az ajándékozás körüli aggodalom kevésbé jellemző, helyette az ünnep utánra gyűrűzik a stressz.
Olvass tovább »Viagrával az Alzheimer ellen
A Viagra agyi hatásait vizsgálták clevelandi kutatók. A tesztek során fény derült arra, hogy a potencianövelő pirula olyan proteint vesz célba a szervezetben, ami az Alzheimer kialakulásában is közreműködik – derült ki az MTI közleményéből.
Olvass tovább »Alzheimer áttörés? Új kutatás, reménykeltő eredmények
Egy brit, és német tudósok részvételével történő kutatásban, mind az antitest alapú kezelés, mind a fehérje alapú oltás enyhítette az Alzheimer-kór tüneteit, egyelőre állatkísérletekben.
Olvass tovább »Hajmeresztő újdonság
Az orvostudomány már azon a szinten van, hogy laboratóriumban létre tud hozni bőrszöveteket, viszont ezekből szőrnövekedést még nem tudtak elérni. Az Indiana Egyetem és a Harvard Egyetem orvosi karának kutatóinak a közelmúltban sikerült.
Olvass tovább »30%-kal javuló esélyek petefészekrákkal, egy új terápiának köszönhetően
A Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján elsőként egy 47 éves, előrehaladott petefészek-daganatos páciensnél alkalmazták azt az úgynevezett HIPEC (Hypertermic Intraperitoneal Chemotherapy) kezelést, amely a kiterjedt, hashártya érintettséggel is járó petefészekrákos betegek terápiájában kaphat jelentős szerepet.
Olvass tovább »Hatékonyabb influenzaoltásokat fejleszt a Pfizer
Megkezdte az mRNS-alapú influenzaoltás klinikai tesztelését a Pfizer, mert javítani akarnak az influenzaoltások hatásosságán. Az influenza elleni vakcina ugyanarra a technológiára épül, mint a BioNTech vállalattal közösen készített Covid–19 elleni oltás.
Olvass tovább »Mobiltelefonos applikáció segíthet a sebkezelésben
A sebgyógyulási időszak sok kellemetlenséget okozhat, ezért érthető, ha mindenki a lehető leggyorsabban, és lehetőség szerint hegek nélkül szeretne túljutni rajta. Magyarországon körülbelül 200 ezer ember szorul folyamatos sebkezelésre, átlagosan kétnaponkénti kötözésre. Amikor a seb állapota változik, a kötszer típusát is ajánlott változtatni, és ebben a döntésben segít egy mobiltelefonos alkalmazásba beépített mesterséges intelligencia.
Olvass tovább »Magas vérnyomás: életveszélyben vagy?
Londoni tudósok szerint elsősorban 30-79 év közöttiek szenvednek magas vérnyomás betegségben. Közülük egymilliárdan alacsony vagy közepes jövedelmű országokban laknak. Magyarországon kiváltképpen magas az ilyen betegek aránya a férfiak körében.
Olvass tovább »Újabb koronavírus gyógyszert értékel az EMA
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) sajtóközleményében bejelentette, hogy megkezdte a tocilizumab hatóanyagú RoActemra gyulladáscsökkentő gyógyszer alkalmazásának értékelését súlyos koronavírusos eseteknél.
Olvass tovább »Parkinson-kór kezelése egyetlen injekcióval?
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) és a Florey Neurológiai és Mentális Egészségügyi Intézmény kutatói olyan aminosavakból álló gélt fejlesztettek ki, ami egy egyszeri beavatkozással az agyba juttatva segít helyreállítani annak a károsodásait.
Olvass tovább »Lehet esély a koronavírus teljes kiirtására?
Annak ellenére, hogy egyre több szakértő hangoztatta azt, hogy az emberiségnek meg kell tanulnia együtt élnie a SARS-CoV-2-vel, egy friss tanulmány alapján ugyanakkor lehet esély a kórokozó teljes kiszorítására.
Olvass tovább »Rengeteg a tévhit a rákkal kapcsolatban
A közösségi médiában megjelenő legnépszerűbb cikkek akár harmada is félrevezető információt tartalmaz a daganatos betegségek kezeléséről. A téves információk azért veszélyesek a rákos betegekre, mert negatívan befolyásolhatják a kezelésük minőségét, ezzel a túlélési esélyeiket.
Olvass tovább »Nem javulnak a magyarországi rákhalálozási számok
Hazánkban nem csökken a rákban elhunytak száma, nagyjából ugyanannyian halnak meg most is ebben, mint 20 vagy 30 évvel ezelőtt.
Olvass tovább »COVID-19: mire számíthatnak 19–49 évesek, ha elkapják?
A koronavírus-fertőzéssel a kórházba került fiatal felnőtteket, és középkorúakat is majdnem akkora mértékben sújtják a koronavírus szövődményei, mint az 50 év felettieket egy friss tanulmány eredményei alapján, ami a The Lancet című orvostudományi folyóiratban jelent meg.
Olvass tovább »COVID-19: kiemelkedő antitestválasz a gyerekeknél
Egy friss kutatás szerint a tünetmentesen megfertőződött gyerekeknél is kiemelkedő antitestválaszt mértek.
Olvass tovább »Forradalmi terápia a demencia legyőzésére
Egy nemzetközi kutatócsoport alacsony intenzitású ultrahanggal ért el sikert a kognitív képességek helyreállításában, ez áttörést hozhat például az Alzheimer-kór nem invazív kezelésében.
Olvass tovább »A koronavírus Delta-variánsának tünetei
Fejfájásról, torokfájásról és orrfolyásról számolnak be leggyakrabban az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) delta-variánsával fertőzöttek - írta a BBC hírportálja.
Olvass tovább »Hatékony a mellrák ellen az új gyógyszer
Eredetileg a tudósok 10 évig akarták tesztelni a hatóanyagot, de annyira eredményes, hogy két és fél év után készen is vannak vele. Az örökletes mellrák ellen tűnik rendkívül hatékonynak egy BRCA1 és a BRCA2 gének okozta daganat elleni készítmény. Az olaparib (Lynparza) tabletták a tesztek szerint képesek megakadályozni a tumor ismételt kialakulását.
Olvass tovább »Kiderült, mi okozza a Parkinson-kórt
Sikerült azonosítani a degeneratív idegrendszeri betegségek, köztük a Parkinson-kór egyik fő okát az izraeli Ben Gurion Egyetem (BGU) kutatóinak.
Olvass tovább »Új fejlődési zavarok – évente 400 ezer gyermek érintett
14 új gyermekfejlődési rendellenességet találtak, és azonosítottak be brit genetikusok – jelent meg a Science Daily tudományos portálon. Az eddig legnagyobb genetikai kutatásban több mint 4000 olyan írországi, és nagy-britanniai család génjeit vizsgálták meg a tudósok, ahol legalább egy gyermek szenvedett fejlődési rendellenességben. A Wellcome Trust Sanger Intézet 200 klinikai …
Olvass tovább »Alapjaiban változhat meg a rák kezelése
Egy új immunterápia alapjaiban változtathatja meg a rákkezelést A fej,- és nyakrákos betegek túlélési esélyei előrehaladott állapotban rendkívül alacsonyak. Az új terápiában a nivolumab nevű antitest a tumor elleni harcra készteti az immunrendszert, ezáltal jelentősen növeli a páciens túlélési esélyeit, azaz sokkal hatékonyabb, mint a hagyományos kemoterápia. Ráadásul az új …
Olvass tovább »A nők ebben jobbak
Hazánkban is elkészült a nemzetközileg validált Egészségértés – Health Literacy Survey EU kutatás – kilencedikként a világon. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének támogatásával a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. 1008 fős reprezentatív mintán vizsgálta, hogy a magyar lakosság képességei mennyire felelnek meg az egészséggel kapcsolatos komplex igényeknek a modern társadalomban. A …
Olvass tovább »Rákgyógyítás: megsemmisítés helyett együttélés?
Eddig a rák teljes megsemmisítésére törekedtek a tudósok a rákgyógyításban, most viszont az onkológia egy nevesebb csoportja paradigmaváltást javasol: a rákot nem elpusztítani kell, hanem csak féken tartani a szervezetben. Hatvan évnyi – a végső célt figyelmbe véve kudarcot vallott – kutatás után új irány A rákgyógyítás a kezdetektől a …
Olvass tovább »