A köhögés a légúti védelem része, azt jelzi, hogy a légutakba valami olyan anyag, idegentest került, amelyet a szervezet ezzel próbál meg onnan eltávolítani.
Olvass tovább »Omikron a gyerekeknél: Az előző mutációktól eltérő tünetek
Az új típusú koronavírus-variáns, az omikron a korábbi mutációk tüneteitől eltérő tüneteket mutat a gyermekeknél – derült ki egy Bonn közeli gyerekkórház orvosainak beszámolójából.
Olvass tovább »Koronavírus és sokízületi gyulladás? Erre figyelj!
Mivel a sokízületi gyulladás, a rheumatoid arthritis által érintett betegek hajlamosabbak a fertőzésekre, így a koronavírus kapcsán is a veszélyeztetettek közé tartoznak. Íme néhány jó tanács számukra.
Olvass tovább »Ne ess pánikba: A hajhullás okai a covid-fertőzés után
Sokan sokfélét tapasztalhatnak a koronavírusfertőzést követően. Vannak, akik hajhullásról is beszámolnak. A jelenség többeket érintett, olyannyira, hogy még az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia is foglalkozott ezzel a témával.
Olvass tovább »Megvan a koronavírus Achilles-sarka?
A gyulladásos immunválaszt okozó légúti vírusok (RSV) gyenge pontja egy vírusfehérje, és a Washington Állami Egyetem friss kutatásából úgy tűnik, a koronavírusé is ugyanez lehet.
Olvass tovább »Friss az omikronról: bebizonyítva, hogy enyhébb tüneteket okoz
Már több egymástól független kutatás is bizonyítékot szolgáltatott arról, hogy az omikron variáns a felső légutakat támadja, emiatt enyhébb tüneteket okoz, mint a korábbi koronavírus mutációk.
Olvass tovább »Omikron hírek: Villámgyors, kevésbé súlyos, de veszélyes
Az omikron variánsa kevésbé támadja a tüdőt, mint a koronavírus korábbi változatai, derült ki egy brit kutatásból. A látszólag kedvezőbb tulajdonságai ellenére azért veszélyes, mert már ez is okozta emberek halálát. Úgy tűnik, hogy függetlenül az első két vakcina típusától a Moderna emlékeztető oltása növeli leghatékonyabban az oltottak antitestek szintjét.
Olvass tovább »Gyermekorvosok figyelmeztetnek: egyszerre támad sokféle vírus!
A koronavírus pandémia teljesen megváltoztatta a vírusos megbetegedések szezonalitását. A korlátozó intézkedések feloldása számtalan vírus egyidejű megjelenését eredményezte, ez okozhatja, hogy egy gyermek az egyik betegségből felgyógyulva rögtön egy másik fertőzést is elkap
Olvass tovább »A Pfizer COVID-19 elleni tablettája megvéd a betegség súlyossá válásától
A Pfizer COVID-19 elleni tablettája megvéd a betegség súlyossá válásától (még az Omikrontól is). A Pfizer ma kiadott közleménye alapján, a laboratóriumi vizsgálatok során a koronavírus elleni tablettájuk hatékony az omikron-variánssal szemben is.
Olvass tovább »Új magyar koronavírus teszt: gyorsabb, pontosabb!
Egy magyar fesztésű különleges PCR-analóg teszt a jelenleg ismert több mint 2,5 millió koronavírus-mutáns körülbelül 99%-át ki tudja mutatni, például az omikront is.
Olvass tovább »Omikron tünetek: miben tér el az eddigiektől
Az egyre jobban terjedő, egyre több országban megjelenő koronavírus variáns az omikron, egyenlőre úgy tűnik nem okoz az eddigi változatoknál súlyosabb megbetegedést, ám nem árt óvatosnak lenni. A tüneteit nehéz felismerni, mert egyrészt kicsit eltérnek az eddigi, például a delta-variáns jellemző tüneteitől, másrészt mert a sima náthához hasonlítanak.
Olvass tovább »Mellkasi fájdalom: COVID vagy szívbetegség?
Ijesztő tünet, de szerencsére az esetek jó részében rövid idő alatt elmúlik a mellkasi fájdalom, és nem jelez feltétlenül komoly bajt. Dr. Ferenczy Péter, a KardioKözpont szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy ha viszont időről időre visszatér, vagy más kardiológiai panaszok is társulnak mellé, akkor rendkívül fontos a kivizsgálás. A mellkasi fájdalom egyébként akár a koronavírus tünete is lehet.
Olvass tovább »Új vakcina a láthatáron, jó hírek: Hosszú távon is védhet a németek fejlesztése
A közeljövőben bővülhet a koronavírus elleni védőoltások száma, mert a német fejlesztésű CoVac-1 nevet kapó vakcina az első klinikai tesztek szerint minden résztvevő szervezetében beindította a COVID-19 elleni T-sejtek termelődését! A Tübingeni Egyetem tudósai olyan multipeptid-vakcinát fejlesztettek ki, ami hosszan tartó immunitást biztosíthat a koronavírussal szemben. A Nature tudományos folyóiratban közölt eredmények alapján, a CoVac-1 névre keresztelt vakcina rendkívül jól teljesített az első, emberen végzett klinikai teszteken.
Olvass tovább »Egyszerűen kihalt a delta variáns Japánban?
A SARS-CoV-2 vírus delta variánsa Japánban annyi mutáción mehetett keresztül, hogy meghibásodhatott, ez pedig a kihalását okozhatta.
Olvass tovább »A koronavírus és a trombózis
Egy friss felmérés arra a nem meglepő eredményre jutott, hogy a koronavírus pandémia miatt az emberek nagy része kevesebbet mozog, és jelentősen többet stresszel. Az érdekes az benne, hogy sokan nincsenek tisztába vele, hogy a vírushoz hasonlóan ez is óriási veszélyt jelenthet. Dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa ismerteti, miért veszélyes a trombózis szempontjából.
Olvass tovább »Hosszabb immunitást adó COVID elleni vakcina-tapaszt fejlesztettek
A brit Emergex biotechnológiai vállalat fejlesztése egy kis párna, ami a bőrre helyezve kezd munkálkodni a fertőzött sejtek elpusztításán.
Olvass tovább »30 év alattiaknak kizárólag a Pfizer vakcináját javasolják Németországban
A német oltási tanácsadó bizottság azt ajánlja, hogy csak a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcinájával oltsák a 30 év alattiakat, mert adataik szerint alacsonyabb számban okoz szívizomgyulladást a fiatalabbaknál, mint a Moderna vakcinája.
Olvass tovább »Itt vannak a Covid elleni tabletták
Nagy-Britanniában jóváhagyást kapott az első, szájon át szedhető koronavírus elleni gyógyszer. A molnupiravir tablettát a Merck, a Sharp és Dohme (MSD), és a Ridgeback Biotherapeutics közreműködésével készítették.
Olvass tovább »COVID-19: még nagyobb veszélyben a dohányzók
A koronavírus fertőzéssel kórházba kerülők közül a dohányzók állapota többnyire jelentősen rosszabb, mint azoké, akik nem élnek ezzel a káros szenvedélyekkel.
Olvass tovább »COVID vagy tüdőembólia?
A koronavírus okozta tüdőgyulladás, és a tüdőembólia miatt jelentkező nehézlégzést nagyon nehéz megkülönböztetni, pedig kezelésük miatt életbevágó az állapot mihamarabbi meghatározása. Prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája segít megkülönböztetni a kettőt.
Olvass tovább »Koronavírus ellen antidepresszánssal?
A magas kockázatú koronavírus betegeknél egy olcsó a depresszió kezelésére használt gyógyszer a harmadával csökkentette a hosszú kórházi kezelés kockázatát.
Olvass tovább »A koronavírus miatt kihalt egy nagy influenzavírus-törzs?
A koronavírus pandémia feltartóztatására bevezetett korlátozások a 2020-21-es influenza szezont eltörölték, sőt olyan kevés eset volt, hogy tudósok azt feltételezik, hogy ki is halhatott az egyik nagy influenzatörzs, mert nem volt ember, akit megfertőzzön.
Olvass tovább »Mégis ingyenes az idei influenza elleni védőoltás
A koronavírus pandémia idején az influenza elleni oltást azért ajánlott, mert a két fertőzés egy időben jelentősen megnövelheti a súlyos állapot kialakulásának kockázatát főleg a krónikus betegek, és az idősek körében.
Olvass tovább »Nem egy denevérharapásból lesz a pandémia
Sokan gondolják azt, hogy a világjárvány úgy indul, hogy megharap valakit egy olyan denevér, amely hordozza a SARS-CoV-2 vírus. Jó tudni, hogy sok egymáshoz hasonló vírusvariáns lehet egyetlen állatban is, ám a zoonótikus vírusok esetében ezeknek rendszerint először egy másik közvetítőre kell ugraniuk, majd rengeteg számukra ideális feltételnek kell teljesülni, hogy állatról emberre, majd emberről emberre tudjanak terjedni.
Olvass tovább »MOK: 4 lépés a 4. hullám ellen
A Magyar Orvosi Kamara felhívja a figyelmet rá, hogy újra 100 fölött a koronavírus fertőzés miatti lélegeztetőgépen lévők száma. Már a nyár végétől emelkedik a koronavírusos esetek száma, ez a tendencia azóta is folytatódik, tehát súlyosbodik a helyzet.
Olvass tovább »Kész az első otthon szedhető koronavírus elleni tabletta
A Merck gyógyszeripari óriásvállalat gyógyszere eredményesen csökkenti a kórházba kerülés valószínűségét a koronavírus-fertőzés következtében.
Olvass tovább »Kell-e aggódnod a koronavírus variánsok miatt?
A világ tudósai több koronavírus variánst is figyelemmel kísérnek, a hírek közé általában az aggodalomra okot adók kerülnek be, mint a delta, vagy a főleg Dél-Amerikában terjedő lambda variáns. Legutóbb a µ (mű) variáns vette fel a WHO a figyelendők listájára. Milyenek vannak még, és kell-e aggódni miattuk?
Olvass tovább »Miért alakul ki a Covid-lábujj
Az már a koronavírus pandémia elején kiderült, hogy némelyeknél a koronavírus jelenlétét a szervezetben a lábujjak is jelezhetik, akkor is, ha már tünete nincsen, arra hogy miért alakul ki a Covid-lábujj a tudósok most találták meg a választ.
Olvass tovább »Kérészéletű lehet a természetes koronavírus védettség
A koronavíruson átesés után röviddel már újrafertőződhetnek azok, akik beoltatlanok maradnak, mert rövidebb ideig tart a természetes védelem mint eddig gondolták - állapította meg a Yale Egyetem, és az Észak-Karolinai Egyetem kutatói által készített közös tanulmány.
Olvass tovább »Tablettaként szedhető COVID-19 gyógyszereket tesztelnek
Már csak néhány hónapra vagyunk a tablettaként szedhető koronavírus gyógyszertől, állítják a tudósok. Több olyan antivirális gyógyszernek is hamarosan befejeződnek a klinikai tesztjei, amiket napi szinten, tabletta formában szedhetnek majd a SARS-CoV-2 fertőzéses betegek a tüneteik enyhítésére.
Olvass tovább »Az 5 és 11 év közötti gyermekeknél is működik a Pfizer COVID-19 vakcinája
A Pfizer és a BioNTech közleményt adott ki, amelyben azt írták, hogy a klinikai vizsgálatok alapján a vakcinájuk az 5 és 11 év közötti gyermekeknél is biztonságos, és kiemelkedő antitestválaszt váltott ki a szervezetükben. Ebben a korcsoportban ezek az első ilyen eredmények, az adatokat pedig egyelőre még nem is tették közzé, de a közlemény szerint minél előbb szeretnék benyújtani őket a szabályozó szerveknek.
Olvass tovább »Sokkal nagyobb a vérrögképződés kockázata a Covid fertőzés után, mint az oltás után
A Covid-19-et okozó vírussal való fertőzés után az életveszélyes vérrögök kialakulásának esélye messze meghaladja az AstraZeneca és a Pfizer vakcinák okozta esetleges mellékhatásokat a legnagyobb ilyen jellegű tanulmány szerint. Prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistájának véleménye a témában.
Olvass tovább »Új tünet jelezheti a delta-variánst
A megfázás önmagában nem utal koronavírus-fertőzés gyanújára, ám az allergiás bőrtünetek gyakoribbá váltak, amióta a delta-változat terjed. Csilek András infektológus hívta fel a figyelmet a COVID-19 új, árulkodó tünetére.
Olvass tovább »Védőoltások segíthetnek a koronavírussal szemben
A Magyarországon kötelező kanyaró, mumpsz és rubeola ellen védő MMR-vakcina, továbbá a diftéria, tetanus, és a pertussis elleni védőoltás (Di-Per-Te) hozzájárulhat a COVID-19 elleni védekezéshez egy friss kutatás szerint. A tanulmány a Medicalxpress tudományos folyóiratban jelent meg, ezek szerint az említett oltások a keresztreaktív memória T-sejtek kialakulásához járulnak hozzá, amelyek a koronavírus-fertőzés során is támadásba lendülnek.
Olvass tovább »A delta variáns allergiaszerű tüneteket okoz
A koronavírus delta mutánsa sokkal gyorsabban terjed, mint az első hullámot okozó vuhani variáns. Ezek a jellemzői, ezért veszélyesebb.
Olvass tovább »Újabb koronavírus gyógyszert értékel az EMA
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) sajtóközleményében bejelentette, hogy megkezdte a tocilizumab hatóanyagú RoActemra gyulladáscsökkentő gyógyszer alkalmazásának értékelését súlyos koronavírusos eseteknél.
Olvass tovább »Lehet esély a koronavírus teljes kiirtására?
Annak ellenére, hogy egyre több szakértő hangoztatta azt, hogy az emberiségnek meg kell tanulnia együtt élnie a SARS-CoV-2-vel, egy friss tanulmány alapján ugyanakkor lehet esély a kórokozó teljes kiszorítására.
Olvass tovább »A WHO három potenciális koronavírus gyógyszert tesztel
Az Egészségügyi Világszervezet által felügyelt Solidarity PLUS program új szakaszába lépett. 52 ország, 600 klinika, és több ezer kutatóorvos vesz részt benne, nem volt még ekkora összefogás a COVID-19 elleni kutatásokban.
Olvass tovább »Lezárult a Fővárosi Önkormányzat által szervezett antitestmérés
A Fővárosi Önkormányzat nyilvánosságra hozta a júliusi Covid-antitest vizsgálat eredményeit. A tesztelésre önkéntesen jelentkező 60 év felettieknél 13.524 esetben lehetett részletesen kiértékelni az eredményt.
Olvass tovább »Orvostanhallgatók győzködik majd az oltatlan időseket
Augusztus elsejétől egészségügyi hallgatók keresik majd fel azokat, a 60 évnél idősebb embereket, akik eddig még nem oltatták be magukat. Az ő feladatuk lesz meggyőzni őket arról, hogy kérjék a koronavírus elleni vakcinát, illetve az orvostanhallgatók közül, aki már legalább 10 féléve tanul az egyetemen, az be is adhatja majd az oltást. Ez a Magyar Közlönyben jelent meg.
Olvass tovább »Új, otthoni használatra engedélyezett gyorsteszt
A hazai gyógyszertárakban mostantól kapható olyan COVID-19 antigén gyorsteszt, ami a nyálból vett minta alapján képes kimutatni a vírus jelenlétét. A 15 perc alatt eredményt produkáló gyorsteszttel a mintavétel egyszerű és fájdalommentes, így jelentősen megkönnyítheti például a vizsgálattól tartó gyerekek tesztelését.
Olvass tovább »A Pfizer-BioNTech és az AstraZeneca oltás is jól véd a delta variánstól
A koronavírus delta variánsa 40–60%-kal fertőzőképesebb, hívta fel a figyelmet rá múlt héten az Európai Gyógyszerügynökség (EMA).
Olvass tovább »A koronavíruson átesettek között megugrott a hiperglikémiás esetek száma
A koronavírus-fertőzéssel kórházban kezelt betegek körében megugrott az újonnan kialakuló hiperglikémiás (magas vércukorszint) esetek száma, és az állapot hónapokkal a megfertőződést követően is fennmaradt - derül ki egy új tanulmányból.
Olvass tovább »Mégis védhet az influenzaoltás a COVID-19 súlyos következményeitől
Az éves influenzaoltás védelmet nyújthat a COVID-19 számos súlyos következményével szemben - derült ki a témában készített eddigi legnagyobb tanulmányból.
Olvass tovább »A COVID-19, az oltás, és a szívizom-gyulladás
Az elmúlt időszakban több cikk jelent meg az oltások és a szívizom-gyulladás esetleges kapcsolatáról, miközben korábban a koronavírus fertőzés okozta szívizom-gyulladásos esetekre derült fény.
Olvass tovább »COVID-19: mire számíthatnak 19–49 évesek, ha elkapják?
A koronavírus-fertőzéssel a kórházba került fiatal felnőtteket, és középkorúakat is majdnem akkora mértékben sújtják a koronavírus szövődményei, mint az 50 év felettieket egy friss tanulmány eredményei alapján, ami a The Lancet című orvostudományi folyóiratban jelent meg.
Olvass tovább »Két új gyógyszert ajánlanak a koronavírus kezelésére
A tocilizumab és sarilumab életmentő lehet a koronavírusos betegeknél a WHO szerint.
Olvass tovább »5 koronavírus-gyógyszert tesztelnek
A tervek szerint októberre az 5-ből akár 3 olyan új gyógyszer forgalmazását is engedélyezheti az Európai Gyógyszerügynökség, amik segíthetnek a koronavírus-fertőzöttek kezelésében.
Olvass tovább »Terjed a delta variáns, szigorít a tokiói olimpia
A japán kormány egyelőre hat ország olimpiai csapatainak szigorítja meg a beutazási feltételeket a koronavírus fertőzőbb, delta variánsának terjedése miatt, írta a Yomiuri Shimbun japán napilap.
Olvass tovább »Ritka szívgyulladás is az mRNS-alapú vakcinák mellékhatása fiatal férfiaknál
A ritka szívgyulladás kockázatára vonatkozó figyelmeztetéssel egészítette ki az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatóság (FDA) a koronavírus ellen használt Pfizer/BioNTech- és Moderna-vakcina hivatalos leírását – írja az MTI.
Olvass tovább »